
Mød Galleri Nordenvind på Art Herning 2018
11. januar 2018 - kl. 11:01 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Art Herning, arrangeret af Dansk Galleri Sammenslutning, afholdes den 26. – 28. januar 2018.
Mange af de førende danske gallerier udstiller på messen bl.a. Galleri Rasmus, Galleri Moderne, Galleri Wolfsen og Galleri Nordenvind fra Sæby, som du finder på stand nr. 224.
Galleri Nordenvind satser stort og viser bl.a. den internationale superstjerne Bram Reijnders, der lige har høstet ’max’ opmærksomhed i Florida.
”Heldigvis har vi valgt værker til vores ’Galla-show’ før alt blev revet væk i USA!
Vi byder på nye H.C.A.-tolkninger af Melody B. , skæve billeder af elskelige Ian Rusth. Spændende taktile værker af den internationale kunstner P. Cassagranda, direkte fra London Art-Fair – og meget mere”, fortæller galleriejer Eric Kaare.
Frederikshavn Kommunes Biblioteker tilbyder i samarbejde med Galleri Nordenvind en heldags bustur på kunstmessens åbningsdag fredag den 26. januar 2018.
Kunstmessen åbnes kl. 14.00.
Program:
Kl. 9.00 Afgang Skagen. Ved banegården
Kl. 9.20 Afgang Ålbæk. Ved Fru Møllers Cafe
Kl. 9.40 Afgang Frederikshavn. Ved plakatsøjlen uden for biblioteket, Parallelvej 16
Kl. 10.00 Afgang Sæby. Rutebilstationen
Kl. 12.30 Frokost på Hotel Eyde, Herning
Kl. 14.00 Kunstmessen i Kongrescentret åbner
Kl. 17.00 Afgang fra Kongrescentret
Der serveres kaffe og rundstykker på udturen og sandwich på hjemturen. Øl og vand kan købes i bussen.
Billet: 500 kr. (excl. Drikkevarer).
Billet kan KUN købes på bibl.frederikshavn.dk eller på dit lokale bibliotek i den betjente åbningstid, og sidste dag for køb af billet er den 22. januar.
Ses vi til en dag med masser af god kunst?
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mød Galleri Nordenvind på Art Herning 2018' til en bekendt