“En af os” – hedder Asger!<br>…

“En af os” – hedder Asger!

11. november 2017 - kl. 8:05 - af

Helt præcist – Asger Mortensen – mellemnavnet må være “Frivillig”.

En torsdag eftermiddag midt i skumringen, skal jeg på udebane mødes med Asger på hans hjemmebane – klubhuset, IF Skjold. Fodboldbanerne ligger stille hen på dette tidspunkt – alligevel pusles der rundt omkring – i og uden for klubhuset.

Asger tager varmt og smilende imod. På vejen ind præsenteres jeg for klubhusets “grand old man” Henning Bak, som i en menneskealder har arbejdet frivilligt og trofast for klubben. Henning er i færd med at hænge lyskæder op. Sådan et hjælpsomt menneske er det pureste guld værd for klubbens virke, fortæller Asger.

Nu ved jeg lidt om, at også Asger tilhører den gruppe af helt uundværlige og frivillige ildsjæle – godt nok ikke i samme aldersmæssige vægtklasse, som Henning – men den når han uden tvivl også. Og hvem har iøvrigt et flot æresdiplom fra IF Skjold hængende på væggen hjemme i dagligstuen! Det har Asger Mortensen og al- lerede her bøjer jeg mig i støvet.

Asger selv er på ægte nordjysk vis ganske ydmyg omkring dette – jeg gør det fordi jeg elsker det, brænder for det og ikke kan lade være, smiler han.

Asger er 54 år og ægte sæbynit – eller! Det der med at kunne omtale sig som ægte sæbynit handler vist om antallet af de bagvedliggende generationer – og så holder den måske alligevel ikke helt, da Asger er vokset op i Understed. Asger arbejder til dagligt i en chefstilling for Volksvagen Aalborg. Han er godt gift med Hanne og sammen har de to aktive børn – Jeppe på 24 år, som lige nu er i fuld vigør i Den Kongelige Livgarde i København – og datteren Trine på 22 år, der studerer i Århus og i skrivende stund udforsker USA.

Asger er et stærkt aktiv inden for foreningslivet og frivilligheden – CV’et taler sit tydelige sprog: – Mange årig træner og formand i byens fodboldklub IF Skjold Sæby. – Formand i Idrætssamvirket incl. fireårigt medlemskab i Folkeoplysningsudvalget. – Nuværende Ambassadør i DBU.

For 2 år siden overdrog Asger posten som IF Skjold klubbens højtrespekteret formand – men er stadig engageret i IF Skjold som sponsoransvarlig og tager sig også gerne af forskellige ad hoc opgaver.

Udover at være aktivt og evigt deltagende i idrættens og foreningslivets verden er Asger også aktiv i byens virke og erhvervsliv bl.a. i et godt samarbejde med Handelsstandsforeningen omkring Sæby’s Open By Night arrangementer. Og ja, så kommer vi bestemt heller ikke uden om det spændende projekt “Sæbyliv” – her har Asger også, sammen med andre initiativrige ildsjæle fra byen, sat sit præg og skabt et flot stykke arbejde som i dag er de spirende frø i Masterplan Sæby.

Summa summarum – Asger er et velbeskrevet blad.

Tuner vi ind på det kommende kommunalvalg, falder ordene ikke på samme måde over hinanden. Her stiller Asger for første gang op, som kandidat for partiet Venstre – og i den boldgade er han et helt ubeskrevet blad.

På mit spørgsmål om, hvorfor nu også politik! – forklarer Asger, at det falder ham meget naturligt fordi foreningslivet hænger uløseligt sammen med politik. Hvis du brænder for noget, kan du ikke undgå også at må/ville forsvare eller videreudvikle på det – og så er vi allerede inde i politikkens verden. Eksempelvis er Folkeoplysningsudvalget foreningslivets platform, hvor tanker, ideer og økonomi formes og besluttes. Er man visionær og brænder for udvikling, så er den korteste og stærkeste vej politik – og jo, jeg vil meget gerne have indflydelse i Byrådet, smiler Asger.

Det er dog meget vigtigt for mig, at formidle, at jeg stiller op til kommunalvalget af ren lyst – lysten til at bære noget af det videre som jeg selv brænder for og tror på. Tilmed er jeg nu et sted i mit liv hvor både ro og tid har taget plads incl. den fornødne balast som politik uden tvivl også kræver.

Sidst men ikke mindst vil jeg gerne udtrykke, at uden min families altid trofaste opbakning og fulde forståesle for alle de timer frivilligheden kræver, havde alt dette ikke været muligt – smiler en god mand med gode ord og gode visioner. 1-0 til Asger.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '“En af os” - hedder Asger!
...'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER