
Hjerteforeningen:
Spis og lev rigtig sundt
6. oktober 2016 - kl. 8:38 - af Henrik Christensen
I en travl hverdag er det vigtigt, at vi bliver mindet om at spise og leve rigtig sundt.
Det vil Hjerteforeningen Sæby sætte fokus på sammen med køkkenchef og tidligere slagtermester Klaus Farum Kjærgaard.
Klaus understreger, at han vil promovere og lancere et budskab om at forenkle det at lave mad – vel at mærke sund mad og sund levevis.
Samtidig gælder det om at gøre maden og retterne overskuelige, så deltagerne kan blive inspireret til en sund kost.
Hjerteforeningen Sæby indkøber til lejligheden en række råvarer, og i fællesskab med Klaus Kjærgaard vil deltagerne lave nogle enkle hverdagsretter. Deltagerne er teenage-børn (ca. på 7. klasses niveau) sammen med forældre og/eller bedsteforældre.
Der er tale om en enkelt kursusaften i tidsrummet onsdag den 26. oktober kl. 17-19 på Sæby Skole, syd, Brolæggervej 2. Der vil være en deltagerafgift på 50 kr.
Arrangementet vil evt. sidenhen blive fulgt op at en supplerende kursusrække om sunde spisevaner.
Tilmelding forud via e-mail: klaus@slagter-online.dk. Evt. nærmere oplysninger hos Kisser K. Olesen tlf. 40892535.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Hjerteforeningen:
Spis og lev rigtig sundt' til en bekendt