Festligt 25 års jubilæum<br> i Sæby Y´s Men´s Club

SONY DSC

Festligt 25 års jubilæum
i Sæby Y´s Men´s Club

4. oktober 2016 - kl. 13:09 - af

Hvad skal der til for at holde god jubilæumsfest? Gode venner, sang, musik, taler, kloge ord, lykønskninger, historie, festlige omgivelser, god mad og drikke.

Alt dette var til stede da Sæby Y´s Men´s Club på forhånd fejrede sit 25 års jubilæum d. 2. oktober 2016.

Dagen startede med en festgudstjeneste i Lyngså kirke. Det blev forrettet af Kjeld Skovgård, der også forrettede gudstjenesten ved klubbens chartring i 1991, og gav udtryk for et fadderskab over for klubben. Under gudstjenesten nød allei fulde drag, sang og musik af Annette og Hans Bilde.

Herefter var Lyngså sognehus ramme om jubilæumsfejringen.

Foruden alle klubbens medlemmer, var der indbudte gæster fra moderklubben i Frederikshavn, Østvendsyssel Y´s Men´s Club, som Sæby Y´s Men´s Club er moderklub for, samt venskabsklubben fra Kråkerøy i Norge. På VIP listen stod regionsleder Jens Nielsen, distriktsguvernør Kurt Hansen samt festtaler Villy Møller fra Frederikshavn Y´s Men´s Club, som var ”fødselshjælper” op til klubbens chartring 2. november 1991.

Kreative folk havde pyntet borde og lavet bordkort med sommerfugle. Sommerfuglen blev også metafor ved velkomsttalen, hvor klubbens præsident, Finn Jakobsen, sagde:

”Rigtig hjertelig velkommen til Sæby Y’s Men’s Clubs 25 års jubilæum. Mon ikke vi alle fryder os over sommerfuglenes flagrend, med smukke bevægelser rundt til blomsterne en varm sommerdag? Sommerfuglen bringer glæden frem i os. Gennem tiderne har sommerfuglen også været symbol for en lang række livstilstande – omstilling og forandring! Sommerfuglen er også et glimrende symbol-billede på Sæby Y’s Men’s Clubs 25 årrige historie.

Når sommerfuglen kommer ud af puppen er dens vinger for små eller bløde så den ikke kan flyve.

Sådan var det med Sæby Y’s Men’s Club, da Frederikshavn Y’s Men’s Club som moderklub hjalp os i gang i 1990-91. Men ligesom sommerfuglens vinger hurtigt bliver tørre og solide i solskinnet, sådan voksede Sæby Y’s Men’s Club sig hurtigt større og stærkere – så stærkt, at der kunne holdes chartringsfest den 2. november 1991 – for 25 år siden.

Ved klubbens chartring var der 28 medlemmer, 20 er fortsat medlemmer i klubben og kunne som sådan også fejre, et personligt 25 års jubilæum i gode venners lag. Klubben tæller i dag 36 medlemmer”.

Villy Møller kunne i sin festtale fortælle, at Sæby Y´s Mens Club ikke blev til det, som moderklubben havde tænkt fra starten, nemlig en klub for mænd. Men kvinderne tog magten. Skulle der være en Y´s Men´s Club i Sæby, skulle kvinderne også være med. Det med en klub kun for mænd kunne de godt glemme. Det blev helt banebrydende. Godt for det og tillykke.

Videre sagde Villy Møller: ”Der er ingen tvivl om, at det at leve med i Y’s mens bevægelsen udvikler os som mennesker. I den sammenhæng er det en særlig gave at vide, at vores arbejde bygger på Jesu Kristi lære. Det gør det i Frederikshavn, Det gør det i Sæby, men det gør det også i Japan og i Indien. Derfor har vi lov til at opleve og vedkende os, at vi er med i et verdensomspændende kammeratskab”.

Regionsleder Jens Nielsen bemærkede i sin tale, at klubben både tager lokalt og internationalt ansvar. Internationalt ved at modtage gæster fra andre kontinenter. Bidraget til regionens internationale projekter samt har en udvekslingsstudent fra Rusland. Regionslederen har fokus på klubbernes synlighed og gav i den forbindelse ros til Sæby klubbens webmaster. Herefter lykønskede Arne Jensen klubben, og betegnede den som en mønsterklub.

Distrikts guvernør Kurt Hansen lykønskede klubben, og takkede for at den altid beredvilligt stiller med kandidater til opgaverne i distriktet herunder opgaven som distrikts guvernør. Kurt Hansen satte tid i perspektiv ved at læse Benny Andersens digt om tid.

Der var også lykønskninger, taler og gaver fra Y´s Men´s Clubberne i Frederikshavn, Østvendsyssel, Kråkerøy i Norge, og tilsendt gave fra Monchegorsk i Rusland.

Sang? Ja det fik de igen. Gospelkoret fra Baptistkirken underholdt flot med flere numre. Her havde kvinderne også taget magten! Men Clubben er sikker på, at den ene mand, der var i koret, gjorde forskellen.

Hvor der er Y´s Men, er der også fællessang, som sammen med vel tilberedt mad styrker festen.

Beriget af festen, er de igen klar til, at sælge porrer, arrangere cykelløb, dele kirkeblade ud og sælge julekalendere til fordel for ungdomsarbejde og sociale projekter. Samt igennem dette styrke fællesskabet i klubben.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Festligt 25 års jubilæum
i Sæby Y´s Men´s Club'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER