Sæby Gators spirer stadig takket være Spar Nord Fonden

Sæby Gators spirer stadig takket være Spar Nord Fonden

27. maj 2016 - kl. 14:03 - af

Det er med stor glæde at Sæby Basketball Club – Sæby Gators – netop har modtaget positiv tilkendegivelse fra Spar Nord Fonden om en stor donation til klubben.

Donationen muliggør realisering af klubbens projekt: ”Sæby Gators spirer stadig”, omhandlende udvikling af trænerkapaciteten i ungdomsafdelingen.

For år tilbage havde basket trange kår i Nordjylland, og dette kunne tydeligt mærkes på medlemstallet især i klubbens ungdomsrækker. I en længere periode havde klubben meget få ungdomsspillere og samtidig nedgang på seniorsiden, men i løbet af de sidste tre år er det lykkedes at vende udviklingen, således at Sæby Gators nu har intet mindre end 30 spillere i aldersgruppen 4-16 år.

På konkurrenceplan har klubben 24 U12- og U14 spillere med stort engagement og potentiale, som kan være medvirkende til at sikre klubbens fortsat eksistens.

”Men hvor klubben før måtte rette fokus på rekruttering af spillere, må vi nu erkende, at vi er ramt af vores egen succes. Medlemstilgangen fortsætter, men vores nuværende trænerkapacitet kan simpelthen ikke følge med”, udtaler Sten Frederiksen fra klubben.

”DGI, Danmarks Basketball Forbund og Børnebasketfonden lancerer netop nu et rekrutteringsprojekt for børn og unge i Nordjylland. Sæby Basketball Club ønsker også at deltage i dette projekt og lignende projekter, men har ikke for nuværende mulighed for yderligere rekruttering, idet vi begrænses af mangel på trænere.

Derfor iværksætter vi projektet ”Sæby Gators spirer stadig” med henblik på at udvikle den potentielle trænerkapacitet, som findes i klubben. Hensigten er at fastholde nuværende trænere og tiltrække nye gennem øget aktivitetsniveau, trænerkurser og andre tiltag som kan sikre klubben øget trænerkapacitet i fremtiden. Bl.a. satser vi på træneruddannelse af vores unge spillere med henblik på at integrere dem som hjælpetrænere på vores børne- og ungdomshold.

Klubben råder over en masse gode frivillige kræfter. Sammen med dem og den flotte håndsrækning fra Spar Nord Fonden, kan vi nu realisere projektet og fortsat lade Sæby Gators spire”, slutter Sten Frederiksen.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Gators spirer stadig takket være Spar Nord Fonden' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER