DM guld og sølv til Springteam Sæby

DM guld og sølv til Springteam Sæby

9. maj 2016 - kl. 9:06 - af

Søndag den 8. maj i 20 graders varme tog Springteam Sæby´s to mini pige hold til Roskilde for at deltage i TeamGym Forbundsmesterskaberne 2. runde.

I 1. runde af Forbundsmesterskaberne i april placerede mini elite sig i 2 division, og mini stjerne sig i 8. division ud af 14 divisioner.

I hver division er der 8 hold, så når hvert hold springer 3 spring på bane, 3 spring på trampet og viser en rytmeserie, er der fuld koncentration, for det er de mindste detaljer der tæller i kampen om medaljerne.

– Mini elite opnåede i 2. division en flot 1. plads.

– Mini stjerner opnåede i 8. division en flot 2. plads.

I sidste weekend var foreningens to micropige hold afsted til forbundsmesterskaberne. Her fik micro elite en flot 5. plads i 1. division, og micro stjerne en flot 5. plads i 6. division.

I næste weekend skal senior pigerne ind og kæmpe om en placering i 1. division, og weekenden efter kæmper junior pigerne om en placering i 1. division.

Det har for Springteam Sæby været en forrygende sæson med flotte placeringer ved både Jysk og Nordjysk mesterskab, og hvor foreningen har vist, at de ligger blandt top 10 i Danmark fra micro til senior hold. Et stort skulderklap til foreningens dygtige trænerteam.

mini elite dm guld copy

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'DM guld og sølv til Springteam Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER