Ordinær generalforsamling i Syvsten IF

Ordinær generalforsamling i Syvsten IF

26. april 2016 - kl. 8:43 - af

Onsdag d. 20. april 2016 kl. 19.30 var der ord. generalforsamling i Syvsten IF, det foregik i i Syvstenhallens Cafeteria.

Antallet af deltagere var 13. Lidt færre end de plejer at se. Der var få kommentarer til beretningerne og generalforsamlingen blev afholdt på en lille times tid.

Jens Heden Nielsen blev valgt til dirigent.

Inge N Rasmussen fremlagde beretning for 2015:
”Tid til status igen. Udvikler vi eller afvikler vi? Hvilke muligheder har vi i foreningen? Hvad tilbyder vi? Hvad får vi tilbudt udefra?

Samme procedure som vi plejer. Er det farligt eller er det godt nok?

Fodbold, badminton, arrangementer for andre og for os selv. Skulle vi lave et årshjul for Syvsten IF, ville det, hvis vi kigger tilbage nogle få år, sikkert ikke have ændret sig væsentligt.

Klubben har omkring 100 medlemmer, og det er ikke nogen hemmelighed at medlemmerne for hovedpartens vedkommende er rundet de 25. Ungdomspillerne i badmintonafdelingen tæller max 10 fordelt på mandags og fredagshold. Ikke mange, men deltagerne kommer glade, og går glade. Ud over aktiviteten tæller den for de ældste deltagere også som noget socialt. Det har vi i Syvsten IF lagt vægt på i mange år, og har et ry som en meget social klub. Økonomisk kan det ikke forsvares, men har vi råd til det, må det ikke stoppes. Og det har vi.

Fodbolden trives i Syvsten. Aktiviteten er omdrejningspunktet for de fleste af vores medlemmer. Det er godt at se medlemmerne på vores 3 seniorhold hygger sig på banen og uden for banen. Foreningen giver gode rammer for medlemmerne. Træningstøj, vask af samme, holdledere der servicerer spillerne, trænere, der udvikler spillet og spillerne og sponsorer, der støtter økonomien.

Cykelsponsorløb er en tilbagevendende begivenhed i august eller september. Selv få deltagere formår at skrabe rigtig mange sponsorer ind og træde godt i pedalerne, og så kommer der penge i kassen. Tak for det.

Loppemarked i september måned vokser sig større og større. Der ligges stor energi i dette arrangement. Der skal flyttes og hentes lopper, laves PR, tages mod bestillinger af stadepladser, laves vagtplaner og folk til bemanding af SIF’s egen stand og cafeteriabod. Tak.

Tyrolerfesten har også vokseværk. Dejligt at det kan lade sig gøre. Festen skal i planlægningen sammenlignes med ”Bamsefesten”, og det kommer lidt bag på os hver gang. Igen en stor flok der løfter, og igen en indtægt, der gør vores dagligdag mulig. Tak.

Rossenfest eller Bamsefest. Kært barn har mange navne. Igen må vi knibe os i armen, når det løber af stablen. Et tilløbsstykke, hvor billetterne bliver solgt i løbet af et par uger. Stampublikum og nye gæster giver en fantastisk stemning. Igen penge i kassen og stor hjælp fra frivillige hænder. Tak.

Cafeteria: Udlejes til fester og et klublokale, men ikke vores primære indtægtskilde. Åbningstider i forhold til aktiviteter i klubben og i hallen. Hjælperskaren indsnævrer sig, men vi forsøger at servicere jer. Heldigvis tager fodboldspillere tørnen, når der trænes. Tak til cafeteriapersonalet.

Personalefest/hjælperfest er takken til alle vores hjælpere året igennem. Denne fest er ikke som før i tiden størrelsesmæssigt. Vi må konkludere at det ikke er motivationen for at give en hånd i foreningen, og det er jo meget godt.

Vi får god støtte fra sponsorer til fodboldafdelingen og vores støtteforeningen SIF’s Venner siger aldrig nej, når vi beder om hjælp, og det gælder både økonomisk og fysisk hjælp. Tak til alle som støtter klubben.

”Tirsdagsholdet” eller hvad vi nu skal kalde det foretager opgaver, som de ser, der trænger til. Hvor heldige må vi have lov at være? En stor tak til jer.

Så langt så godt. Hvad vil vi med klubben fremover? Hvor står vi om 5 år? Fodbolden skal nok bestå, men badmintonafdelingen ser ud til at være på retræte. Vi har bedt Kommunen komme med en klar udmelding om deres fremtidsplaner for hallen. I forhold til vores økonomi, er vores arrangementer i hallen vores eksistensgrundlag lige nu. Men nu er der kommet en ”Hundelufterskov” på de tidligere fodboldbaner! Betyder det så også, at der vil komme asfalt i hullerne på Idrætsallé? Hvem ved?

En stor tak til alle i og omkring Syvsten IF”.  

Beretningen blev godkendt

Afdelingernes beretning:
Fodbold:
Ole Heden orienterede om serie 3 og serie 6. Det var imponerende at serie 6 kun måtte melde afbud til en kamp i hele sæsonen. Serie 3 endte i efteråret således at det i indeværende sæson er serie 4. Han takkede trænere, holdledere, sponsorer og SIF’s Venner for indsats og støtte.

Badminton: Inge kom i beretningen ind på status i afdelingen. I fremtiden er der tænkt mandag og fredag til badminton, så onsdagstimerne tilgår fodboldafdelingen. Det kan også blive aktuelt at tilbyde eftermiddagstimer om mandagen til motionister, hvis ikke deltagerantallet stiger.

Cafeteria: Inge fortalte om god brug af lokalerne i cafeteriet. Både til udlejning og klubbens egne arrangementer. Der er brug for flere hænder til at passe cafeteriet, men p.t. er der flere, der melder fra. Der forsøges at servicere så godt som muligt.

Regnskabet viste et samlet overskud på 64.006 kr. Regnskabet blev fremlagt af Stefan Nielsen og blev godkendt uden kommentarer.

Til bestyrelsen var der genvalg til:
Mikael Nielsen
Kim Christensen
Inge Nørbjerg Rasmussen

Valg af suppleanter: Ivan Mortensen og Boris Christensen blev genvalgt

Valg af 1 revisor: Jens Heden Nielsen blev genvalgt.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ordinær generalforsamling i Syvsten IF' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER