
SONY DSC
Hjerteforeningen indsamlede 45.430 kr. i Sæby
24. april 2016 - kl. 16:47 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Hjerteforeningen i Sæby havde søndag 42 indsamlere ude på ruter
i Sæby købstad samt et par af oplandsbyerne. I alt nåede man at få 45.430 kr. i indsamlingsbøsserne. Langt de fleste steder tog folk venligt og positivt imod indsamlerne og støttede gerne det gode formål. Alle indsamlere fik efterfølgende et diplom for deres indsats.
”Det er første gang, Hjerteforeningen afvikler landsindsamling, og vi er meget glade for, at befolkningen har bakket så flot op om initiativet, så vi i Sæby og omegn kan fremvise et smukt resultat,” udtaler næstformand i Hjerteforeningen Sæby, Merethe Gaardbo.
Endvidere havde Lions Club sammen med Aalborgvejs bageri sponseret grovboller og kage, og SuperBrugsen, Rema 1000 og Meny bidrog med vand og frugt, mens Spar Nord Bank stillede personale og lokaler til rådighed for optælling af de indsamlede beløb.
- Foto: Henrik Christensen, SaebyAvis.dk
- Foto: Henrik Christensen, SaebyAvis.dk
- Foto: Henrik Christensen, SaebyAvis.dk
- Foto: Henrik Christensen, SaebyAvis.dk
- Foto: Henrik Christensen, SaebyAvis.dk
- Foto: Henrik Christensen, SaebyAvis.dk
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.










Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Hjerteforeningen indsamlede 45.430 kr. i Sæby' til en bekendt