Får vi sandheden, eller er vi kuppet af vindmølleindustrien ?

Får vi sandheden, eller er vi kuppet af vindmølleindustrien ?

23. marts 2016 - kl. 9:23 - af

laeserbrev_hav_600x250Redaktionen har modtaget dette indlæg fra Karsten Munk.

https://saebyavis.dk/2016/03/22/ny-undersoegelse-ved-sejeroe-forsinker-samlet-havmoelleudbud/#more-86620

“I alt 6 områder rundt om i Danmark er efter en screeningsproces udpeget som mulige steder for etablering af en stor havvindmøllepark. Ud over Sejerø Bugt drejer det sig om et område ud for Sæby samt Smålandsfarvandet, Bornholm, Vesterhav Syd og Vesterhav Nord. VVM-redegørelserne for de øvrige nævnte områder har ikke medført begrænsninger.”

Som jeg læser artiklen om forsinkelse af mølleparkerne, ser det sort ud for Sæbys fremtid.
Der er mange penge på spil i vindmølleindustrien, derfor er det nødvendig at spørge om vi få sandheden, eller mølleparker (også den ved Sæby) luskes igennem på falsk grundlag.
Forsker i vindmøllestøj, Henrik Møller fra Aalborg Universitet kom i modvind, da han offentliggjorde målingsresultater der går imod hvad mølleindustrien selv fremlægger.
Han mener han blev fyret fra Universitetet på grund af sin kontroversielle forskning.
Mølleproducenter vil have solgt deres produkter, og er ikke interesseret i negativ omtale.
Tilhængere af kystnære havvindmøller ud for Sæby siger :”lad os nu få de møller op”, de har bare ikke gjort sig klart hvilke gener det medfører visuelt og med hensyn til støj.

http://vbn.aau.dk/da/clippings/maalinger-kan-vaere-farlige(1ab6d62b-2926-4b2e-9057-025bf967d4c8).html

http://vbn.aau.dk/da/clippings/debat-vindmoellestoej(c56d9cd9-2e32-43d8-8728-9c81cacc761c).html

http://videnskab.dk/teknologi/store-vindmoller-laver-mest-lavfrekvent-stoj

Uddrag af artikel:
” Lavfrekvent støj fra en stor vindmølle kan i modsætning til højere toner rejse flere kilometer gennem luften, og den har let ved at trænge ind i huse. Graden af irritation, man oplever, er påvirket af f.eks. vindretning og -styrke, isolering i huset og selvfølgelig det enkelte menneskes hørelse.

Henrik Møller understreger dog over for Videnskab.dk, at de tilladte niveauer af støj i øjeblikket er ”tydeligt hørbare” for alle i nærheden.

Større møller giver endnu større problemer
Henrik Møller har i årevis fået mange henvendelser fra vindmølle-naboer, som føler sig generet af den konstante brummen, som kan give stress og søvnproblemer og på den måde måske være skadelige.”
Citat slut

http://norddjurs.lokalavisen.dk/debat-vindmoeller-maalinger-kan-vaere-farlige-/20160217/laeserbreve/702189865/1462

Uddrag af artikel:
” AF POUL BJARNE ANDERSEN, LYNGDALVEJ, GRENAA
Der er en måling der er så farlig, at den ikke må måles. Det er måling af vindmøllens støj – denne måling kan ødelægge alt for vindmøllens ejer.
Mange vil nok undres over, hvorfor måling af støj kan være så farlig, at den nu slet ikke mere må måles, men kun må beregnes. Svaret er, at måling af støj både den hørbare, men især den farlige infralyd-støj, der skader mennesker og dyr, ikke må måles – for hvis det opdages, at støjniveauet overstiger grænseværdierne og viser at den beregnede støj slet ikke passer, skal vindmøllen stoppes.” citat slut

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Får vi sandheden, eller er vi kuppet af vindmølleindustrien ?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger