Medlemstal steg 60 procent på fem år i Aktive Kvinder

Medlemstal steg 60 procent på fem år i Aktive Kvinder

29. februar 2016 - kl. 9:09 - af

Det går godt for Aktive Kvinder i Sæby. Medlemstallet vokser og vokser, og tilslutningen til foreningens vidt forskellige arrangementer og aktiviteter er også stor. Således var ikke færre end 125 medlemmer mødt op til generalforsamlingen, der havde Lillian Christensen som dirigent.

Her udtrykte formanden, Karen Drastrup, stolthed over at foreningens medlemstal i løbet af de sidste fem år er steget med godt 60 procent, nemlig fra 242 medlemmer i 2011 til 396 ved udgangen af 2015. Hun tilføjede, at Aktive Kvinder Sæby er den største lokalforening i hele Danmark.

Foreningen har medlemmer fra 40 år og opefter. Det alsidige program byder på aktiviteter for alle aldre. I det forløbne år blev der, oplyste formanden i sin beretning, afviklet 16 arrangementer af vidt forskellig karakter – alle med stor tilslutning. Samtidig afvikledes der i underafdelingen, Hyggeklubben for Ældre, 14 arrangementer.

– Så vi lever op til vort navn, Aktive Kvinder, sagde Karen Drastrup, der i øvrigt opfordrede medlemmerne til at støtte det lokale butiksliv: Det skal stadig være dejligt at gå igennem byen. Det er træls med tomme butiksvinduer.

Beretningen for Hyggeklubben blev aflagt af dens formand, Edel Jensen.

Regnskaberne for både Aktive Kvinder og Hyggeklubben blev forelagt af kassereren, Elsebeth Kristensen. Kontingentet vil fortsat være uændret.

Til bestyrelsen var der genvalg af Dorthe Nielsen, Edel Jensen og Elsebeth Kristensen. Også suppleanterne Vera Sørensen og Yrsa Østergaard blev genvalgt.

Under eventuelt kom der mange gode forslag til kommende arrangementer til programmet for 2016-2017, som udkommer til august.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Medlemstal steg 60 procent på fem år i Aktive Kvinder' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER