Skampletten bliver ved med at spøge

Skampletten bliver ved med at spøge

11. februar 2016 - kl. 16:55 - af

Tvangsauktionen over grunden, hvor det nedbrændte hus stod – byens skamplet – Vestergade 12 A, var berammet til i dag torsdag den 11. februar, men Realkredit Danmark har nu alligevel modtaget deres penge, og tvangsauktionen er således aflyst.

Huset, som stod på grunden, brændte ned for 10 år siden, og da Kurt Strøm, som er ejer af grunden, ikke har reageret på div. henvendelser fra advokat og Realkredit Danmark, endte sagen med en tvangsauktion.

For 14 dage siden kunne advokat Erling Mortensen, der repræsenterer Realkredit Danmark så fortælle, at tvangsauktionen var ophævet, fordi pengene er blevet betalt.

Hvem har betalt pengene til Realkredit Danmark? Hvad med forsikringssummen, som stadig ikke er udbetalt efter branden, og hvad skal der nu ske med grunden?

Advokat Erling Mortensen fortæller, at han, med indbetalingen af gælden, er ude af sagen, og derfor ikke kan udtale sig om det videre forløb.

Så Skampletten eksisterer stadig, og hvor længe skal den så det?

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skampletten bliver ved med at spøge' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger