
Ny bestyrelse og formand i Jagtforeningen
10. februar 2016 - kl. 13:06 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Sæby og Omegns Jagtforening har tirsdag den 9. februar, fået ny formand og bestyrelse. Det skete efter at Erik Schack valgte at trække sig ved aftenens ekstraordinære generalforsamling.
Ved den ord. generalforsamling, som blev afholdt tirsdag den 19. januar, lykkedes det ikke foreningen at stille en ny bestyrelse, hvorfor man valgte at indkalde til ekstraordinær generalforsamling.
På aftenens møde blev Dion Lang valgt til ny formand, efter at Erik Schack, som på den ord. generalforsamling igen blev valgt som formand, valgte at trække sig pga. sin situation.
Generalforsamlingen blev afviklet i en god og rolig ånd, og mødet startede med en orientering fra bestyrelsen om situationen.
Derefter blev der afholdt valg.
Bestyrelsen konstituerede sig her efter med følgende:
Formand, Dion Lang
Næstformand, Klaus Jensen
Kasserer, Mogens C. Christiansen
Sekretær, Thomas D. Pedersen
Menige medlemmer:
Niels Hansen, Peter Kjær, Tim Larsen
Den afgående formand Erik Schack har om nogen tegnet foreningen, og hans store arrangement har i den grad været drivkraften i Sæby og Omegns jagtforening.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny bestyrelse og formand i Jagtforeningen' til en bekendt