
Skiferien kan blive et økonomisk mareridt
8. februar 2016 - kl. 11:08 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Det kan blive en dyr fornøjelse, hvis man ved en uagtsomhed er skyld i, at en anden skiløber kommer til skade og man ikke har styr på forsikringen, påpeger GF Forsikring i Frederikshavn og Hjørring.
I de kommende uger drager mange danskere afsted til udlandet for at suse ned af de snebeklædte og præparerede pister på de populære skisportssteder. Men alt for mange glemmer at sikre sig, at der er styr på forsikringerne, før de spænder skiene fast og bevæger sig ud på løjperne.
– Når man skal på skiferie, skal man huske at undersøge, om man har en ansvarsforsikring tilknyttet enten indboforsikringen eller en rejseforsikring. Er man skyld i at en anden person kommer til skade fordi man ikke har overholdt skireglerne, kan man risikere et kæmpe erstatningskrav, da erstatningssummerne i udlandet ofte er noget højere end i Danmark, påpeger Tina Bilstrup Philipsen fra GF Forsikring i Frederikshavn og Hjørring.
– Det er især unge mellem 21 og 25 år, der risikerer at stå med en kæmperegning, hvis de er skyld i en alvorlig ulykke. Den regning dækkes kun, hvis man enten har en indbo-/ansvarsforsikring eller en rejseforsikring, fortsætter Tina Bilstrup Philipsen.
Hver tredje unge uden ansvarsforsikring
Forsikringer er som regel et lavinteresse område hos de unge og branchens tal viser da også, at en tredjedel i denne aldersgruppe ikke har nogen indboforsikring og dermed heller ikke en ansvarsforsikring.
Som hovedregel er unge under 21 år dækket af deres forældres indboforsikring – også selv om de er flyttet hjemmefra. Men kun, hvis de bor alene på adressen.
– Derefter må de købe deres egen indboforsikring. Men hos mange unge har forsikringer ikke første prioritet, siger Tina Bilstrup Philipsen.
– Ansvars- og erstatningsreglerne er typisk strengere i udlandet og uden ansvarsforsikring kan man komme til at hæfte personligt. Skiferien kan med andre ord ende med at blive et økonomisk mareridt, slutter Tina Bilstrup Philipsen.
Godt at vide
For at kunne fastslå, hvorvidt de involverede parter har ansvar for ulykkens indtræden, benytter alle domstole (såvel i straffesager som i erstatningssager) ”FIS reglerne” – et regelsæt med 10 afsnit, udgivet af det internationale skiforbund. Selvom FIS-reglerne ikke er en lov i juridisk forstand, så har de trods alt karakter af en slags international færdselslov for skiløbere.
FIS reglerne beskriver den ideelle og ansvarlige adfærd for skiløbere og snowboardere. Formålet med reglerne er at undgå uheld på pisten. FIS reglerne gælder for alle skiløbere og snowboardere. En skiløber og snowboarder risikerer erstatningsansvar og kriminelt strafansvar, hvis han skader andre ved at bryde reglerne.
Især i de populære skisportslande som Frankrig, Østrig, Schweiz og Italien er der risiko for at blive mødt med en erstatningssag ved de lokale domstole, hvis man har overtrådt FIS reglerne, og der sker ulykker og uheld på pisterne.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skiferien kan blive et økonomisk mareridt' til en bekendt