Herberg i Thorshøj gamle skole<br>…

Herberg i Thorshøj gamle skole

31. januar 2016 - kl. 0:37 - af

Det kommunale distriktsudvalg med byrådsmedlem Mette Hardam (V) som formand holdt forleden møde i Kulturhuset i Østervrå.

På dagsordenen var bl.a. en ansøgning om tilskud til indretning af herberg i Thorshøj. Thorshøj Borgerforening og Try-Thorshøj Boldklub har indgået et samarbejde med foreningen ”Herberger langs Hærvejen” om etablering af et Herberg i den gamle Thorshøj Skole. ”Herberger langs Hærvejen” står for formidling og annoncering til turister og vandrere, mens foreningerne i Thorshøj står for driften og etableringen af herberget.

Foreningerne i Thorshøj søgte Distriktsudvalget om 58.479 kr. til etablering af et herberg, som inkluderer 12 sovepladser, spiseplads med lette køkkenfaciliteter samt toilet og bad. Borgerforeningen og boldklubben står for drift og vedligeholdelse.

Der er indgået aftale med Frederikshavn Kommunes Ejendomscenter om lån af den pågældende del af Thorshøj Skole. Projektet har et samlet budget på 96.479 kr., og der er således frivilligt arbejde for 38.000 kr.

Centerchefen for Teknik og Miljø havde forud for mødet indstillet, at der bevilges 60.000 kr. til etablering af herberg.

Tekst af Per Rye

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Herberg i Thorshøj gamle skole
...'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger