
SONY DSC
Der dækkes bord til 400 festglade i Syvsten
29. januar 2016 - kl. 19:26 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Fredag er typisk hellig, der er Disney i TV og fredagsslik i skålen, men for en gruppe frivillige er aftenens agenda noget anderledes, der skal være fest.
Syvsten Hallen, der siden 1978 har lagt halvgulv til Bamses Venner, holder også i 2016 fest, og den skal stå i morgen lørdag. Nu i en fornyet udgave med Stig Rossen og Vennerne, hvilket nok ikke kan komme som den store overraskelse for de fleste med en smule kendskab til Flemming Bamse Jørgensens skæbne år tilbage.
Det skal dog ikke forhindre numrene fra selvsamme Bamse i at flyde ud gennem højttalerne lørdag aften, når dem der har bestilt mad fra Syvsten Gl. Bageri er blevet bespist, og 4play har gjort fodarbejdet med at skyde årets Bamsefest i gang.
Godt 400 mennesker har bestilt mad, og derudover er alle andre billetter udsolgt og mere til. Venteliste er endnu engang et begreb, der florere i Syvsten, og mens idrætsforeningens frivillige sætter borde og stole op, forsøger andre desperat at skaffe sig den vigtige billet til lørdagens fest, både på sociale medier som Facebook og via den gode gamle, ”vi må da kende en, der kender en anden, der kan noget”.
Så mon ikke de igen i 2016 kan kippe med hatten efter lørdags fest og sætte flueben ved endnu en succesoplevelse, der absolut må gentages i 2017.
- Sammenholdet er stort i Syvsten IF
- Ud af mørket dukker anlægget op
- Der skal mange grejer til
- Dugen skal være helt perfekt
- Lyd og lys fordeles
- Selv de små hjælper til i Syvsten
- Stolene står næsten lige
- Der skal mange stole til at fylde hele hallen
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.












Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Der dækkes bord til 400 festglade i Syvsten' til en bekendt