Forår i kirkemusikalsk legestue…

Forår i kirkemusikalsk legestue…

9. januar 2016 - kl. 0:04 - af

Alle børn fra 0 – 2 år kan godt begynde at glæde sig. Det bliver et festligt forår i Albæk-Lyngså sogn, der inviterer til kirkemusikalsk legestue for de mindste ifølge med dagplejere, forældre, bedsteforældre, og hvor også hjemmegående forældre er velkomne.

Det sker i Lyngså kirkehus, hvor programmet byder på sange, salmer, almindelig børnedans og leg i en skøn blanding både med og uden instrumenter samt rekvisitter. Alle deltagere er velkomne til at medbringe egne små instrumenter. Der synges, spilles og danses i omkring 45 minutter. Herefter er man velkommen til at blive i kirkehuset og spise madpakker og eventuelt beskæftige sig med andre aktiviteter.

De 5 planlagte arrangementer starter alle fra 09.45 – 12.00. Der lægges ud med de to torsdag 14. januar og 18. februar. Mandag 7. marts er der påskevandring for dagplejebørn i og udenfor Lyngså kirke. Torsdag 21. april og torsdag 19. maj er der igen kirkemusikalsk legestue.

Musikpædagog Hanne Møller står alle dagene for ledelse af arrangementerne. Det betyder, at alt er i gode hænder, da hun er vant til at arbejde med små børn og forskelligt kirkeligt arbejde. I hendes ledelse hører musik og leg sammen.

Tekst foto(s) Cille Strøm

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Forår i kirkemusikalsk legestue...' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger