Trine vinder Handelsstands-foreningens hovedpræmie

Trine vinder Handelsstands-foreningens hovedpræmie

28. december 2015 - kl. 0:09 - af

Sæby Handelsstandsforening har hele december måned, som tidligere år, haft stempelkort i alle medlemsbutikkerne. For hver 100 kr. der blev handlet fik man et stempel.

Hver fredag i december er der så blevet trukket vindere af gaver fra byens butikker, 9-10 præmier hver uge til en værdi af 500 kr. pr. præmie.

Oveni det, så blev der den 23. december trukket en vinder af hovedpræmien, som består af gaver fra alle de medvirkende butikker, samt en hovedpræmie fra Happy Days, et 4-dags slotsophold i Tyskland med alt betalt. Så samlet er der gaver til vinderen for en værdi af mere end 20.000 kr.

Vinderen har Handelsstandsforeningen så julen over forgæves forsøgt at kontakte, men søndag d. 27. december lykkedes det, og 3 bestyrelsesmedlemmer fra Sæby Handelsstandsforening trak i overtøjet for personligt at overrække den fantastiske præmie til vinderen.

Vinderen blev, Trine Pedersen på bare 9 år, som bor på Uldallsvej 2 i Sæby.

Og hun blev ikke så lidt overrasket over besøget. Med hele huset fyldt med gæster til julefrokost, stod en ekstra fejring lige for og sikke en modtagelse.

Trine har, ud over far Palle og mor Anette, to søskende – storebror Thomas og lillesøster Thea – så hvem skal mon med på en dejlig ferie med Happydays? Det kan jo være, der bliver købt ekstra billetter, så alle kan få en dejlig ferie i det tyske.

Trine kunne vi igen ikke få kontakt med, hun var ude at lege, men far Palle fortæller, at de har købt alle deres julegaver i Sæby, og at de også normalt handler i byen, så det kan betale sig at handle lokalt.

Stort tillykke til Trine og hele hendes familie!


Hans Ole Trine_600x400 Trine Sæby Happydays_600x400
Gavekort Happydays_600x400

 

En kommentar til “Trine vinder Handelsstands-foreningens hovedpræmie” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Trine vinder Handelsstands-foreningens hovedpræmie”

  • Sikken dog en ekstra julegave! Nu bor jeg godt nok ikke i Sæby, så jeg kender ikke den heldige – og meget søde – vinder. Men jeg vil alligevel ønske Trine hjertelig tillykke med den flotte gevinst.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Trine vinder Handelsstands-foreningens hovedpræmie' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER