Boligkøberne allerede i forårshumør

Boligkøberne allerede i forårshumør

20. december 2015 - kl. 14:49 - af

Her i vinterkulden, tegner boligmarkedet lunere end det gjorde hen over efteråret, viser ny barometermåling.

Når julemaden er fordøjet, ser appetitten på at købe huse og ejerlejligheder ud til at vokse. Det viser Realkreditforeningens Køberbarometer, der fire gange om året måler, hvor mange danskere, der er på vej ud på boligmarkedet.

Flere danskere end i efteråret fortæller at de har planer om at købe ejerbolig.

I september oplyste 3 pct. af den voksne befolkning således, at de inden for de næste seks måneder havde planer om at købe en ejerbolig, og yderligere 0,3 pct. ville ’måske’ ud og købe hus eller lejlighed. I december var de tilsvarende tal steget til henholdsvis 3,8 pct. og 0,6 pct. Købsinteressen er på samme niveau som i december 2014. (se graf)

”Og efterfølgende så vi i februar og marts nogle meget høje salgstal – hjulpet af en meget lav rente,” siger relationschef i home Mads Ellegaard, der forventer at boligmarkedets gode takter fra 2015 fortsætter i 2016.

Ifølge Realkreditforeningens direktør, Karsten Beltoft, er der aktuelt to faktorer, der kan stimulere købelysten.

”Forventningen er, at det lave renteniveau fortsætter, og samtidig indeholder den vækstpakke, som regeringen har præsenteret nogle initiativer, der formentlig vil skubbe til boligmarkedet i yderområderne. Det er tænkeligt, at der her er nogle potentielle købere, der nu er klar til at gå ud og handle, fordi de øjner øget aktivitet i deres lokalområde, samtidig med at renten tegner til at forblive på et fornuftigt niveau,” lyder det fra Karsten Beltoft.

Danske Bank, Nationalbanken og regeringen har også positive forventninger til bolighandlen det kommende år i form af stigende priser i størrelsesordenen 4-6 %.
”Vi tror, at aktiviteten på boligmarkedet vil begynde at stige igen i løbet af 2016 drevet af en kombination af stadig utroligt lave renter og fremgangen på arbejdsmarkedet,” siger makroøkonom i Danske Bank Mikael Olai Milhøj.

Knap havdelen af de danskere, der planlægger at købe bolig inden for de næste seks måneder, kigger efter et parcelhus, mens den anden lille halvdel er ude efter en ejerlejlighed. Tilbage er 10 pct., der spejder efter et sommerhus.

Realkreditforeningens Køberbarometer bygger på telefoninterviews med 1005 danskere i den voksne befolkning. Interviewene er gennemført i perioden 23. november–4. december 2015.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Boligkøberne allerede i forårshumør' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger