Lærer fra Privatskolen i Sæby modtager dusør fra politiet

Lærer fra Privatskolen i Sæby modtager dusør fra politiet

10. december 2015 - kl. 13:45 - af

Onsdag overrakte Nordjyllands Politi ved en lille højtidelighed på Politigården i Aalborg en dusør til et kærestepar, der har udvist belønningsværdig omtanke og handlekraft.

Den 20. november gik 25-årige Mads Aae Christiansen og hans kæreste Nanna-Louise Kudahl en aftentur i Aalborg. På gåturen blev de opmærksomme på en beruset mand, der gik langs med fjorden, men pludselig faldt manden i vandet.

Mads Aae Christiansen var hurtig til at løbe hen til kanten og gribe fat i mandens jakke, så han fik holdt mandens hoved over vandoverfladen. Imens løb Nanna-Louise Kudahl til en restaurant i nærheden for at hente hjælp til at få trukket manden op af vandet.

Politikommisær Kenneth Ginnerup Skovmose fra Nordjyllands Politi overrakte dusøren med ordene:

”Det er vores opfattelse, at Mads Aae Christiansen og hans kæreste Nanna-Louise har udvist stor omtanke og efterfølgende har forstået at handle, set ud fra den mulige fare der kunne opstå, ved at en beruset mand havde retning mod fjorden, og da ulykken skete, ved at få ham reddet op af havnen”, siger politikommisæren.

Dusøren lød på 500 kroner. Og selvom det er rart at få anerkendelsen, så håber Mads Aae Christiansen dog ikke, at han skal redde andre lige foreløbig.

”Jeg håber aldrig, at jeg skal opleve det igen. Skulle det ske igen, så håber jeg, at vi handler, som vi gjorde denne gang, og at vi igen er to”, fortæller han til TV2 Nord.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lærer fra Privatskolen i Sæby modtager dusør fra politiet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger