Spejdergudstjeneste i Baptistkirken i Sæby

Spejdergudstjeneste i Baptistkirken i Sæby

4. december 2015 - kl. 0:05 - af

Anden søndag i advent, altså på søndag klokken 10.00, vil de blå uniformer være at finde både som planlæggere og deltagere ved gudstjenesten i Sæby Baptistkirke.

Spejderne har brugt to mandage til at forberede gudstjenesten, der ikke kun er for spejderne. Deres forældre, bedsteforældre, søskende, venner samt ikke spejdere i alle aldre er velkomne!

Spejderne skal deltage med læsninger, og de har forberedt et par små konkurrencer, som viser hen til det spontandrama, som også vil finde sted ved gudstjenesten. Og spejderne har ligeledes været i gang med at bage pølsehorn til den efterfølgende frokost.

Bente Højris, der er præst i Babtistkirken udtaler: ”Spejderne er virkelig gået til opgaven med højt humør, og det bliver en dejlig anledning her i adventstiden at deltage i gudstjenesten”.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spejdergudstjeneste i Baptistkirken i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger