
Klar med idrætsuge i Voerså IF
…
26. juli 2015 - kl. 12:02 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Idrætsugen i Voerså finder sted i uge 31. Der lægges ud mandag 27. og tirsdag 28. juli med fodboldskole for alle piger og drenge i alderen fra 6 – 16 år, uanset om man spiller fodbold til daglig eller er medlem i en klub. Her er det bare med at møde op med en madpakke, der kommer i køleskab ved ankomsten, og Voerså IF sørger for diverse frugt i pauserne.
Deltagelsen er gratis, og der er ingen tilmelding. Begge dage foregår det fra 10 – 15.
Trænerteamet er erfarne og yngre senior-fodboldspillere, der til daglig er vant til at træne ungdom af begge køn.
Fodbold for alle aldre
Tirsdag, onsdag, torsdag og fredag foregår aktiviteterne fra 18.30 – 22. Tirsdag aften er der fodboldstævne for herreseniorer, der spiller i serie 4 og 6.
Onsdag er der U 8 drengestævne og old boys stævne.
Torsdag er der U 10 drengestævne og damesenior-stævne.
Fredag aften er der herreseniorstævne, og det er for 7 mandshold.
Alternative aktiviteter
Lørdag lægges der ud 13.00. Her er der gadefodboldturnering, og 14. 00 starter det populære hestepærebanko. 14.00 udtrækkes også gevinsterne på foreningens lodseddelsalg.
Fra 13 – 16 sælges der en specialitet på pladsen. Det er rigtig store grillpølser i specialmarinade med tilbehør.
18 – 02 er der teltbal til diskoteksmusik, og undervejs er der udtrækning af tombolaens hovedgevinster i teltet.
Lørdag er der også spisning fra 18.30. Her serveres helstegt pattegris med flødestuvede kartofler, flutes og salat.
Hvis man tilmelder sig senest torsdag, er prisen for spisning kr. 75 -. Overskrides denne grænse, er prisen kr. 100 – pr. person. Tilmelding kan ske hele ugen i teltet.
Hele ugen er der flotte gevinster at vinde i Voerså IFs tombola. Børnenes populære hoppepude er også på plads hele ugen og til gratis afbenyttelse.
Tekst og fotos. Cille Strøm
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.









Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Klar med idrætsuge i Voerså IF
...' til en bekendt