
Arkivfoto
Større sikkerhed og køreglæde på mountainbike
22. juli 2015 - kl. 12:09 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Hvis man er ny kører på MTB eller er interesseret i at få en bedre køreteknik, er alle velkommen til at møde op med cyklen på Paradisjorderne ved Sæby Havn, fredag d. 24. juli kl. 15.30.
Her står DGI instruktørerne, Heidi og Rasmus, parate til at give dig en god times introduktion til basisteknik herunder ”Attack position”, bremse- og svingteknik, samt indstilling af cyklen mht. placering af bremse/geargreb, sadelhøjde og dæktryk. Orientering om adfærd og signalgivning, samt værktøj og redskaber man med fordel kan have med i skoven.
Arrangementet er et led i TV2 på Tours besøg i Sæby, og afholdes umiddelbart efter at der har været præmieoverrækkelse til vinderne af MTB-løbet. De flotte præmier hertil og til gadeløbet om lørdagen er skænket at Sæby Glaspusteri og Sæby Handelsstandsforening.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Større sikkerhed og køreglæde på mountainbike ' til en bekendt