Kan man bortvise en med-arbejder, der møder for sent?

Kan man bortvise en med-arbejder, der møder for sent?

24. juni 2015 - kl. 0:03 - af

Vestre Landsret har i en nyligt afsagt dom anerkendt bortvisningen af en medarbejder, som i en forsøgsperiode med ændrede mødetidspunkter, mødte senere end aftalt.

Medarbejderen var ansat som it-tekniker hos en it-virksomhed. Medarbejderens arbejdsopgaver var primært drift, service og support af virksomhedens produkter og løsninger, og medarbejderen havde et fast mødetidspunkt kl. 8.00.

På et personalemøde i november 2012 blev der truffet en beslutning om, at den it-medarbejder, der havde ansvaret for dagens support, i december måned skulle møde kl. 7.45 som et led i en forsøgsordning. Hensigten var at give den pågældende it-medarbejder mulighed for at tømme den fælles mailindbakke og skabe sig et overblik over dagens opgaver, inden supporttelefonen åbnede kl. 8.00.

Ændringen af mødetidspunktet blev foretaget efter en accept fra it-medarbejderne, men uden forudgående varsel i henhold til funktionærloven.

Forsøgsperioden skulle oprindeligt løbe i en måned, men den fortsatte uændret i 2013, hvor der blev udarbejdet en ny plan for, hvilken it-medarbejder der skulle møde ind kl. 7.45.

Den pågældende medarbejder mødte flere gange for sent op under dennes supportvagter både i december 2012 og i løbet af foråret 2013. Dette resulterede i, at medarbejderen den 4. april 2013 modtog en skriftlig advarsel. I løbet af de efterfølgende 3 uger kom medarbejderen for sent på 4 supportdage, hvorefter han blev bortvist den 23. april 2013.

Medarbejderen anlagde herefter sag med påstand om betaling af manglende løn i en sædvanlig opsigelsesperiode, idet han mente, at bortvisningen var uberettiget. Byretten, hvis begrundelse Vestre Landsret tiltrådte, anførte, at en arbejdsgiver har ret til at tilrettelægge arbejdets udførelse, herunder mødetider for de ansatte, og at medarbejderen stiltiende havde accepteret forsøgsperioden med ændrede mødetidspunkter. Arbejdsgiveren havde derfor været berettiget til at ændre mødetidspunktet og håndhæve dette efterfølgende. Arbejdsgiveren blev derfor frifundet for medarbejderens krav om løn i opsigelsesperioden.

Dommen betyder, at det ligger inden for arbejdsgiverens ledelsesret at planlægge arbejdstiden, herunder mødetidspunkter, og at en ændring af mødetidspunktet – med medarbejdernes accept – kan iværksættes uden at iagttage de normale varslingsregler. Dommen vidner endvidere om, at en arbejdsgiver som udgangspunkt efter forudgående advarsel kan bortvise en medarbejder, som møder for sent.

HjulmandKaptain HR-Ansættelsesret anbefaler, at man altid, forinden man som virksomhed skrider til en opsigelse eller en bortvisning, drøfter sagen med en rådgiver med speciale i ansættelsesret, således den for virksomheden rigtige løsning vælges.

En kommentar til “Kan man bortvise en med-arbejder, der møder for sent?” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Kan man bortvise en med-arbejder, der møder for sent?”

  • manden har indgået en aftale med virksomheden om ændring af planen så ja en bortvisning er på sin plads
    I dagens danmark forventer de ansatte de kan komme og gå når det passer dem og man kan komme for sent eller udeblive som det passer dem og sådan kan man ikke drive en virksomhed for man køre sit firma efter hvordan det ser ud med ansatte og tidspunkter og dukker folk ikke op så vælter planen og så er der andre ansatte der må bøde for det ved af have dobbelt arbejde

    Personligt hade han været ansat i mit firma var han ikke blevet bortvist men fyret på stedet efter gentagene gange af møde for sent på trods af man har en aftale og en vagtplan

    Har selv et firma inden for jeres lokal område og må sige folks evne til af møde til tiden eller orke af passe deres job er lige 0 og det er netop fordi de i dag mener man kan gøre som man vil eksempelvis bruge arbejds tiden på af sms,e med veninderne om hvordan weekenden gik eller sidde på facebook og tjekke de nyeste opslag og det er bare ikke godt nok og sådan nogle kan man ikke bruge

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kan man bortvise en med-arbejder, der møder for sent?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger