Atletikken i Sæby går lysere tider i møde

Atletikken i Sæby går lysere tider i møde

5. december 2014 - kl. 11:22 - af

Indvielse af lys paa staionSIK 80 har indviet deres nye lysanlæg, som har kostet ca. 100.000 kr. Midlerne er kommet fra Frederikshavn Kommune, klubbens egen kasse samt medlemmernes arbejde for 20.000 kr.

Sebastian Nørgård klippede snoren efter Formand Gunnar Møller Nielsen havde budt velkommen. Sebastian har sammen med sin far brugt meget tid på gravearbejdet i forbindelse med etablering af lysanlægget, og i forbindelse med indvielsen havde klubben indbudt til forskellige løb på stadion, det tilbud benyttede ca. 50 løbere sig af.

SIK 80 får stor glæde af at kunne bruge deres atletikstadion året rundt.

Onsdag deltog de i et stævne i Ålborg, hvor klubbens 15-årige Kasper Larsen vandt længdespring i et superspring på 6,55m – kun 7 cm fra Dansk indendørs rekord. Spændende om han når at slå rekorden inden den 1. januar. Derefter er han i ny aldersgruppe.

indvielse af lys, loeb Malt copy 15 hold kasper larsen_600x400

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Atletikken i Sæby går lysere tider i møde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER