Ny præsident i Sæby Rotary Klub…

Ny præsident i Sæby Rotary Klub…

30. juni 2014 - kl. 0:34 - af

DSC_0029_600x250Ved et velbesøgt arrangement på Skovlyst i Sæbygård skov samledes medlemmerne af Sæby Rotary Klub torsdag aften for at markere at John Sørensen nu overtager hvervet som klubbens præsident. Den afgående præsident Stig Elversøe sagde i sin afskedstale, at klubben i bestyrelse og i udvalg har arbejdet effektivt for at komme nærmere på visionen om at være det mest attraktive erhvervsnetværk i lokalområdet. De 50 medlemmer af klubben med hver deres erhvervsmæssige baggrund og med hver deres position yder et positivt bidrag til opfyldelse af visionen og de mere konkrete målsætninger. John Sørensen sagde i sin programerklæring, at han som præsident vil fortsætte og videreudvikle den lagte strategi for opfyldelse af visionen.

Klubbens ældste medlem, den 101-årige tidligere borgmester og landsretssagfører Erling Mehlsen bidrog til festlighederne med et musikalsk indslag og en tre-minutters tale, der knyttede bånd fra Rotarybevægelsens start i 1905 over etableringen i Sæby Rotary klub i 1951 og frem til i dag.

Ved mødet tog klubbens i øvrigt afsked med Marcela – klubbens udvekslingsstudent fra Equador – der om kort tid drager tilbage til sine forældre og sin videre uddannelse. Samtidig sagde klubben god rejse til Stine, der nu udsendes som klubbens udvekslingsstudent til Brasilien.

Klubbens nye bestyrelse består af:
John Sørensen, præsident

John Lamp Henriksen, sekretær

Jan Gudiksen, kasserer

Anton Justesen, counsellor

Helle Madsen og Torben Eske Jensen, kommende præsidenter

Stig Elversøe, past præsident

DSC_0027 DSC_0048 DSC_0041

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny præsident i Sæby Rotary Klub...' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER