
Store arbejdsdag i Voerså Børnehave
19. juni 2014 - kl. 9:43 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Vejrguderne var i godt humør, og både børn og forældre mødte glade og friske op, for nu skulle der gøres en fire timers indsats i Voerså Børnehave.
Børnehavens daglige leder, Mette Krarup, fortæller.
– Vi havde nogle rigtig hyggelige timer sammen, hvor der blev vasket legoklodser og andet legetøj, monteret stof på nye opslagstavler, lavet ny bålplads, diverse legehuse samt borde og bænke blev malet. Der blev fejet overalt og plantet nyt i børnehavens blomsterbede – og ikke mindst havde en forælder bygget et ishus, som hurtigt blev indtaget til leg med ”salg af is” børnene imellem.
– Børnehavebørnene nød at løbe rundt og lege med venner og søskende, men en gang imellem skulle krudtet lige brændes af, og så blev der gået til hånde med forhåndenværende arbejde.
– Det var fantastisk med denne energi og hjælpsomhed. For personalet i børnehaven var det en stor hjælp, da det der blev lavet, er noget der ikke er tid til i hverdagen, siger Mette Krarup.
Dagen blev afsluttet på behørig vis med grillfest.
Fotos: Mette Krarup
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.









Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Store arbejdsdag i Voerså Børnehave' til en bekendt