Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club

Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club

19. juni 2014 - kl. 16:51 - af

Emmy og WillyMandag d. 16. juni var der generalforsamling og præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club.

Mødet begyndte med en god og festlig gudstjeneste, forrettet af sognepræst Mette Volsgaard, som med sig havde, organist Ole Sørensen og Anette Bilde, der berigede gudstjenesten med solosang. Herefter kørte klubben til Hørby Sognehus, hvor generalforsamlingen og præsidieoverdragelsen fandt sted.

Den afgående præsident Emmy Jakobsen glædede sig over, at kunne aflægge beretning i en klub med 36 medlemmer, hvor der er en god trivsel. ”Vi er gode til at tage hånd om hinanden, og vi kan lide at være sammen både til hverdag og til fest”, sagde han.

Emmy Jakobsen henviste i sin beretning til klubbens årsprogram, som er righoldig og omfattende, og valgte derfor kun at nævne nogle højdepunkter, som f.eks. klubbens bustur til Freidriktsstadt i Tyskland, og besøg hos venskabsklub i Kråkerøy i Norge.

Emmy Jakobsen påpegede også arbejdsglæden ved de fælles aktiviteter og pengerejsningsprojekter, som er den årlige rengøring i FDF’s Solsbækhytte, porredyrkning og salg, cykelsponsorrally for ungdomskorpsene, uddeling af kirkeblade og salg af Y´s Men´s bevægelsens julekalendere. Den afgående præsident sluttede sin beretning med, at sige tak for et godt klub år, tak for godt samarbejde i præsidiet, og ønskede den nye præsident tillykke med opgaven.

Skatmesteren kunne i sin beretning fortælle, at klubben har uddelt 54.740 kroner til forskellige projekter i Danmark og udlandet. Hertil kommer ca. 30.000 kr. som ungdomskorpsene kører ind ved cykelsponsorrallyet på Grøns Køreskole.

Den ny Præsident Willy Farsinsen takkede den afgående præsident for det gode, grundige og velforberedte arbejde, hun havde udført som præsident.

Villy Farsinsen takkede også for den tillid, der er vist ham, ved at vælge ham som præsident, og bød det nye præsidium velkommen.

 

Mottoet for den nye præsident er ”For en bedre Verden”. Han tænkte nok, at mange ville mene, at det var store ord, men klubbens fællesskab kan tåle de store ord.

”Min opfattelse er, at det fællesskab vi samles om i bund og grund handler om, at give børn og unge et bidrag og en hjælpende hånd til noget bedre.

Der er store opgaver i udlandet, men vi må ikke glemme det nære, de uniformerede korps, kirkens børne- og ungearbejde, KFUM og K arbejde og lignende.

Når landsholdet holder time out spørger træneren, hvad kæmper vi for, svaret er: Sejr.

Skal vi ikke stikke hovederne sammen, slutte kreds og kæmpe for ”En bedre Verden”, sluttede den nye præsident Willy Farsinsen.

Det ny Præsidium er:
Præsident: Willy Farsinsen – Nobisvej 18, Hørby

Vise præsident: Kirsten Vestergård – Bødkervej 19, Sæby

Skatmester: Ketty Kjær Pedersen – Rådhusvej 50, Sæby

Sekretær: Vagn Thomsen – Christian Rhuusvej 20, Sæby

Past præsident: Emmy Jakobsen – Solsbækvej 210, Sæby

 

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER