
Flag nedspilning på Havnen
…
18. juni 2014 - kl. 8:11 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Fredag den 20. juni starter flag nedspilningen igen på havnen i Sæby.
Kl. 21.00 går den første musiker fra Musikkorps Sæby på podiet. Det er denne aften Mona Pilgaard, som har den udsøgte fornøjelse at underholde de fremmødte i ca. 10 min.
Herefter går det slag i slag hver aften indtil den 10. august, hvor det hele slutter med et festhorn af musik hele aftenen.
De mange afteners trompetspil hen over sommeren, bliver udført af medlemmer fra Sæby Garden og Musikkorps Sæby. De vil spille en fanfare efterfulgt af 1 -2 melodier efter eget ønske, og til sidst vil de spille ”Der er et yndigt land”.
Den første aften vil der for øvrigt være en bod opstillet af Spar Nord, hvor de slår et slag for nedspilningen og banken. Spar nord vil her være vært ved kaffe og lidt godt til ganen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Flag nedspilning på Havnen
...' til en bekendt