Sommerstemning på Thorshøj Stadion

Sommerstemning på Thorshøj Stadion

14. juni 2014 - kl. 7:24 - af

Thorshoej1_600x250Jubilæumsfejringen fortsætter på fuldt tryk i Thorshøj, hvor den årlige Idrætsuge nærmer sig med hastige skridt. Firmafodbold, Ungdomsstævne, Skt. Hans, Sommersjov, historiske tilbageblik og lokal revy er på programmet i det otte dage lange program fra 20. juni til 28. juni.

Stemningen når sikkert ikke helt brasilianske VM-højder på Thorshøj Stadion, men humøret bliver med garanti højt lige fra Idrætsugens begyndelse, hvor der lægges ud fredag den 20. juni med et firmafodboldstævne, der har deltagelse af 12 lokale hold i tre puljer. Der er meget på spil – ikke mindst æren, så alle vil sandsynligvis gøre hvad de kan for at vinde pokalen.

Søndag den 22. juni gælder det ungdomsrækkerne, når der blændes op for Sparekassen Vendsyssel Cup, et stort stævne, der plejer at have rigtig god tilslutning.

Skt. Hans
Optakten til årets Skt. Hansfest tager sin begyndelse i byens anlæg, hvor deltagerne går i fakkeltog til Thorshøj Stadion. Årets båltaler er tidligere byrådsmedlem Jens Porsborg, Sæby.

Tirsdag aften er det seniorfodboldspillerne i serie 4 og 6, der tørner sammen i nogle gode lokalopgør mellem Hørby, Dybvad og Østervrå samt Sæsing, TTB og Skæve.

Hele familien skal på benene onsdag aften den 25. juni, hvor der inviteres til Sommersjov for hele familien med løfte om familieidræt til alle aldersgrupper.

Historietimen
I anledningen af klubbens forestående 50 års jubilæum er der samlet en masse effekter, protokoller, fotos m.m., men der vil også være rigtig levende historiefortælling i TTB’s Klubhus torsdag den 26. juni. Aftenen indledes med at se filmen ”Lindas Thorshøj”, og bagefter kan deltagerne høre de garvede TTB’ere Hans Haages, Erling Thomsen, Kaj Rhiger, Magnus Madsen og Kurt Thomsen fortælle om foreningens historie gennem tiden.

Thorshøj Revyen
Idrætsugens højdepunkt er den lokale revy, som altid ses frem til med spænding. Hvem mon kommer i vridemaskinen denne gang, for der er nemlig fed streg under lokal, når aktørerne bag revyen slår gækken løs på de skrå brædder. Revyen har generalprøve fredag den 27. juni, og lørdag den 28. juni er der premiere med spisning og efterfølgende dans i det store telt på stadion.

ÅB

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sommerstemning på Thorshøj Stadion' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER