
Historisk løft og bedre tog til nordjyderne
11. juni 2014 - kl. 12:13 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Folketinget har i dag vedtaget en lov, hvor Region Nordjylland overtager statens trafikkøberansvar for den lokale togtrafik mellem Skørping og Frederikshavn. Det betyder, at regionen får mulighed for at give den regionale togtrafik et historisk løft.
Markant udvidelse af togtrafikken
– Det er en rigtig god dag for de nordjyske pendlere. Vi har sammen med Transportministeriet arbejdet med denne sag i snart et par år, og det er meget tilfredsstillende, at der nu foreligger et lovgrundlag for at vi kan lave en endelig aftale med Transportministeriet, som gør det muligt at give et historisk løft til de nordjyske togpassagerer, siger regionsrådsformand Ulla Astman.
Det er planen, at Region Nordjylland fra december 2016 overtager ansvaret for den regionale togbetjening, som så vil blive varetaget af Nordjyske Jernbaner, der i dag betjener Skagensbanen og Hirtshalsbanen.
Og togkørslen udvides markant. Der indføres timesdrift mellem Skørping og Hirtshals og mellem Skørping og Skagen. Det betyder, at vi får nærbanetog mellem Skørping og Hjørring med fast halvtimedrift.
Med den planlagte aftale overtager Region Nordjylland i alt 1,2 mio. togkm årligt fra DSB, og det erstattes af ca. 2,2 mio. togkm. Udvidelsen vil betyde ca. 64 % flere afgange Aalborg-Hjørring og ca. 24 % flere afgange Hjørring-Frederikshavn. På lokalbanen kommer der ca. 38 % flere tog Frederikshavn-Skagen og ca. 8 % flere Hjørring-Hirtshals.
Med det kommende regionale togsystem får Regionen, NT og Nordjyske Jernbaner mulighed for sammen at etablere bedre sammenhæng mellem busser og tog. Det vil sammen med de mange nye togafgange, kortere rejsetider og færre togskift give et meget attraktivt kollektivt transportsystem, der kan være et reelt alternativ til bilen.
Selv om der kommer langt flere tog på den enkelsporede strækning i Vendsyssel, vil der fortsat dagligt være plads til seks lyntog mellem København og Frederikshavn uden togskifte.
– Vi har gennem hele planlægningsforløbet haft et fortrinligt samarbejde med Transportministeriet, NT og Nordjyske Jernbaner og ser nu frem til, at vi også i et tættere samarbejde med DSB også kan få optimeret togplanerne, siger Ulla Astman.
– Det er meget tilfredsstillende, at vi nu kan komme videre, og jeg glæder mig til, at vi fra 2017 får et væsentligt forbedret kollektiv trafiksystem i Nordjylland, siger Ulla Astman.
Herunder et link til et teknisk notat, der beskriver den kommende trafikbetjening nærmere.
Regional togbetjening i Nordjylland – skitsebeskrivelse maj 2014
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Historisk løft og bedre tog til nordjyderne' til en bekendt