Skjold sætter pris på unge talenter

Skjold sætter pris på unge talenter

25. marts 2014 - kl. 9:34 - af

Skiold_talentpris_600x250Med indstiftelse af ”Nordjyske Banks Talentpris” håber Skjold at sætte endnu mere fart i klubbens talentarbejde.  Prisen uddeles første gang til sommer.

Jyllandsserie-holdet er klubbens ansigt og stolthed, men Skjolds formand Asger Mortensen er mindst lige så stolt af klubbens store ungdomsafdeling og det arbejde, der foregår her. Af de 500 aktive medlemmer i Skjold er de 400 børn og unge.

”For en amatørfodboldklub som Skjold er ungdomsarbejdet helt afgørende. Vi kan ikke ”købe” stjernespillere, men må skabe dem selv af vores egen talentmasse. Og det har vi god succes med. I efteråret havde vi den helt enestående oplevelse at se tre hold rykke op samme weekend, og vi har to hold, der blev danske mestre i futsal”, siger Asger Mortensen og fortsætter:

”Forudsætningen for, at vi kan udvikle nye talenter til førsteholdet, er, at vi har en ungdomsafdeling, der kan tiltrække mange fodbolddrenge og -piger. En klub, hvor de synes, det er sjovt at komme. En klub med spændende aktiviteter og en god stemning. Klubbens ledere skal så være dygtige til at spotte de naturlige talenter blandt børnene og tilskynde dem til at udvikle talentet yderligere. Det kan den ny pris være med til. Prisen vil nemlig blive uddelt til en ungdomsspiller, der ud over et tydeligt talent også er flittig med sin træning og en god kammerat på holdet. For de tre ting hører sammen”.

Talentprisen er en del af Skjolds sponsoraftale med Nordjyske Bank, og er netop blevet forlænget for to år. Et sponsorat, der giver Skjold mulighed for både at være med i Jyllandsserien og udvikle en stor ungdomsafdeling med mange nye talenter.

”I banken synes vi også, vi får meget den anden vej. Først og fremmest synlighed i lokalsamfundet i kraft af vores logo på spilledragter, træningstøj og stadionskilte, men også i form at et godt samarbejde, hvor frivillige fra Skjold hjælper til ved vores arrangementer, fx Skovens Dag og Open by Night på Torvet. Både klubben og banken drives på sunde værdier, og vi er glade for sponsoraftalen. Det er et af vores større sponsorater, men også et af de bedste”, fastslår områdedirektør Torben Schioldan.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skjold sætter pris på unge talenter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER