Godt år i Frimærke- og Møntklub<br>…

Godt år i Frimærke- og Møntklub

23. marts 2014 - kl. 0:08 - af

DSC00946_600x250Østvendsyssel Frimærke og Møntklub har afholdt generalforsamling i lokalerne på Fredensgade 3 i Dronninglund, hvor 38 af foreningens 77 medlemmer var mødt frem.

I sin beretning fortalte formand Jørgen Østerled Andersen, at ud af foreningens 77 medlemmer var 14 medlemmer af forbundet, og på grund af foreningen ikke kunne fastsætte sin mødekalender længere end 3 måneder ad gangen på det tidligere mødested Sognegården i Dronninglund, var det blevet nødvendigt at flytte til lokalerne i Fredensgade. I stedet for mødedage om onsdagen er foreningen vendt tilbage til torsdage, som det var oprindeligt.

På mødeaftenerne i Dronninglund, men ikke i Hjallerup, er det fast, at der foregår formidlingssalg, og her har medlemmerne været flinke til at indlevere interessante ting og sager, som så bliver solgt på en auktion. Her er der som regel noget for enhver smag for både frimærke- og møntsamlere. Formanden glædede sig over, der var en stigende interesse i foreningen for gamle mønter.

Byttedagen en succes
For 24. gang afholdt foreningen årets byttedag, der består af en frimærke- og møntmesse på Hjallerup skole, som finder sted hvert år den første lørdag i marts. Foreningen havde fået mere plads i andre lokaler på skolen, og havde lejet borde så medlemmerne ikke skulle slæbe så meget – og som formanden bemærkede. – Vi går jo ikke og bliver yngre.

I stedet for selv at smøre madder til videresalg var der blevet købt lækkert smørrebrød, som publikum tog godt imod, og sådan bliver det også næste gang.

Formidlingssalget på byttedagen havde en absolut godkendt omsætning, men der var noget trangt i lokalerne, til de mange besøgende, men det bliver der rådet bod på næste år, hvor der bliver stillet større lokaler til rådighed.

På byttedagen havde der også været en del frimærke- og mønthandlere, så alle samlere kunne få suppleret op af både samlerting samt udstyr hertil.

Foreningen havde deltaget på seniormessen i Brønderslev. Sammen med Brønderslev Frimærkeklub blev ”flaget” og tilstedeværelsen vist. Klubben fra Brønderslev var i øvrigt på besøg i Dronninglund på en mødeaften sidste efterår, hvor der var foredrag og lysbilleder ved Søren Chr. Jensen, der fortalte om en vandrende rejse i det nordlige Norge, hvor han knyttede frimærker til de små bygder i området.

Kun 20 medlemmer var mødt frem til juleafslutningen, og det skyldtes stormen ”Bodil”, der helt bestemt holdt mange hjemme.

Til slut rettede formanden en tak til sin bestyrelse og til Erik Præcius, der er valgt af bestyrelsen, og som styrer formidlingssalget på sin pc-er.

Lille overskud på regnskabet
Kassereren Henning Kyed Tønnesen oplæste regnskabet der viste et lille overskud på kr. 807 -.

Herudover var der kr. 52.072 – på en konto i sparekassen samt et garantbevis på kr. 1.000 -.

Alle valg var genvalg0
Jørgen Østerled Andersen, Kaj Pedersen og Anders Olesen blev genvalgt til bestyrelsen. Det samme gjorde suppleanterne Hans Kindberg og Erik Chrestensen.

Bilagskontrollanterne Svend Wacher og Kaj Secher blev også genvalgt.

DSC00948_600x400 DSC00950_600x400

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Godt år i Frimærke- og Møntklub
...'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER