Sæby og Omegns Bevaringsforening på Facebook

Sæby og Omegns Bevaringsforening på Facebook

17. marts 2014 - kl. 0:13 - af

Arnold_600x250Sæby og Omegns Bevaringsforening har barslet med endnu en nyhed, nemlig en Facebook side, hvor der udveksles ældre billeder fra Sæby og omegn. Billederne tilstræbes at være mere end 25 år gamle og skal være af almen interesse.

Ifølge formanden Lars-Henrik Hyttel har der været en enorm interesse for at dele disse billeder, og vi forsøgte først på vores hjemmeside (www.bevar-saeby.dk), men det var ikke nemt. Derfor forsøgte vi med en Facebook profil (Gamle Sæby billeder), og det blev lynhurtigt en succes. Indenfor få uger var vi oppe på mere end 500 såkaldte ”likes”, altså personer der synes godt om vores initiativ. Nu er vi et godt stykke over 600, og det er personer fra hele verden, såsom Kina, Australien, Sydamerika osv.

Vi vil gerne opfordre alle med relevante billeder til enten at dele dem på Facebook eller sende dem til Bevaringsforeningen, via foreningens hjemmeside.

Ud over dette projekt, har Bevaringsforeningen også et andet omfattende projekt, der skal ende med en form for atlas over Sæby, med en beskrivelse af bygninger og bymiljø. Begge dele præsenteres nærmere på foreningens generalforsamling, der finder sted  tirsdag d. 18. marts 2014 kl. 19:00 i Manegen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby og Omegns Bevaringsforening på Facebook' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER