Historisk resultat i andelskasse…

Historisk resultat i andelskasse…

14. marts 2014 - kl. 11:01 - af

250x600 Finans5JAK Andelskasse Østervrå kom ud med sit hidtil bedste resultat i foreningens 32 år lange historie.

Et særdeles tilfredsstillende resultat konstaterede formand Tonni Carlsen i sin årsberetning, da han kunne afslører årets resultat på kr. 1.185.000, som bl.a. skal ses på baggrund af at henlæggelser til tab har været begrænset og indtjeningen god. – Vi har høstet frugterne af en målrettet og konsekvent indsats, samtidig med at vi har haft rigelig likviditet til gavn for kunderne.

Direktør Steen Møller Nielsen gav en grundig gennemgang af regnskabet, hvor han især fremhævede at andelskassen har forrentet sin egenkapital på 15.648 tkr. med hel 10 % i 2013. Andelskassen har en basiskapital efter fradrag på 16.398 tkr, samtidig med at solvensprocenten er 41,8 %.

Direktøren brugte også en del tid på at forklar om de udfordringer bankens personale dagligt er oppe imod. Bl.a. i f. t. kreditvurderinger, finanstilsynet og de mange stigende krav, der er til indberetninger.

Andelskassen udvikler løbende sine værktøjer til identifikation og styring af de risici, som dagligt påvirker andelskassen. Bestyrelsen fastlægger de overordnede rammer for risiko- og kapitalstyring og modtager løbende rapportering om udviklingen.

Rent administrativt har direktion og personale arbejdet målrettet på at effektivisere den daglige drift, hvilket har givet en meget bedre udnyttelse af kompetencer og ressourcer. – Vi bliver hele tiden pålagt nye krav til ex. indberetninger, forklarede Steen Møller Nielsen, og det er klart noget der øger de administrative udgifter. Direktionen og bestyrelsen forventer et årsresultat i 2014 før kursreguleringer, tab og nedskrivninger i størrelsesordenen 950 tkr. Det samlede forretningsomfang forventes at stige 5-10 %. – Vores mål er helt klart at modsvarede de stigende omkostninger med en øget indtjening, uden at det går ud over vores medlemmer, understregede direktøren.

Medlemsfremgang
Andelskassen havde ved årets udgang 500 medlemmer, der alle er andelshavere. – Det er en samlet fremgang på 25 medlemmer siden 2013, reelt har vi fået 50 helt nye andelshavere, men vi har også mistet nogen, forklarer direktøren.

Til bestyrelsen var der genvalg af Bo L. Nielsen, Sæby, der var ligeledes genvalg til suppleanterne Leif K. Jensen og Chr. M. Karlsen. Forsamlingen nikkede også ja, til genvalg af revisor Henrik S. Poulsen, BDO, Nykøbing Mors.

ÅB

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Historisk resultat i andelskasse...' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER