Heldagsskole eller Privatskolen i Sæby

Heldagsskole eller Privatskolen i Sæby

11. marts 2014 - kl. 16:15 - af

Privatskolen_600x250Fra august 2014 sker der store forandringer i folkeskolen. Har du taget stilling til, om dit barn skal gå i heldagsskole eller om der findes andre alternativer.

”Det frie skoleområde og dermed også Privatskolen i Sæby er ikke underlagt de samme ministerielle krav som folkeskolen. Vi har derfor mulighed for at bestemme selv, hvordan fremtidens skole skal være for vores elever.

  • Vores elever skal ikke gå i heldagsskole.
  • Vores elever skal stadig bibeholde muligheden for selv at vælge, hvordan fritiden skal fyldes ud.
  • Vores elever skal også have flere timer på skemaet i fremtiden. Disse timer varetages af læreruddannet personale.
  • Vores elever modtager undervisning af høj kvalitet. Ud over de almindelige skolefag undervises de blandt andet også i førstehjælp, medieproduktion og drama.
  • Vores elever er på lejrskole hvert skoleår fra 2. til 9. klasse. Dette vægtes højt, da samværet på en lejr har stor betydning for klassens trivsel og elevernes relationsopbygning.
  • Vores elever går i klasser, hvor klassekvotienten er max 20.

Husk at det er jeres valg som forældre, hvilken skole jeres barn skal gå på. Har I lyst til at høre mere om vores skole, er I velkommen til at kontakte os for en uformel samtale”, fortæller viceskoleleder Rikke Marquard fra Privatskolen i Sæby.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Heldagsskole eller Privatskolen i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER