Efterskoleforeningen får ny næstformand fra Hørby

Efterskoleforeningen får ny næstformand fra Hørby

7. marts 2014 - kl. 9:48 - af

Antorini og HKHelle Krogsgaard, Understed blev på Efterskoleforeningens Årsmøde i begyndelsen af marts valgt som foreningens nye næstformand.

Efterskoleforeningen er paraplyorganisation for de godt 250 efterskoler i Danmark og varetager en lang række opgaver fra rådgivning om skoledrift, jura og økonomi, til pædagogisk udviklingsarbejde og markedsføring af efterskolerne.

Efterskoleforeningens ledes af en styrelse, som Helle Krogsgaard blev valgt til i 2013 og her sammen med foreningens formand og sine syv styrelseskolleger tegner arbejdet.

Senere på året kan Helle fejre sit 25 års jubilæum som lærer på Hørby Efterskole, så det er et menneske med stor efterskoleerfaring og stor passion for skoleformen, der nu indtager pladsen som næstformand i skoleforeningen.

– Jeg er som praktiker i særlig grad optaget af, hvordan pædagogisk udvikling kan styrke efterskolens position i dannelses- og uddannelsesbilledet, udtaler Helle Krogsgaard og fremhæver, at det er i det daglige arbejde eleverne, at efterskolens værdi træder frem.

– Det er min ambition at være den praktiske stemme, der i samarbejde med dygtige de folk i
sekretariatet og Styrelse kan sikre, at efterskolerne også i fremtiden har et positivt rygte. Samarbejde på tværs er givende for alle, forklarer Helle Krogsgaard

– Eneste forudsætning er at lytte og samtale sig frem til en god løsning i fællesskab, understreger hun.

I hvervet som næstformand kommer Helle Krogsgaard nu også til at arbejde i Efterskoleforeningens forretningsudvalget, der også beskæftiger sig med opgaver, som umiddelbart ligger længere væk fra den praktiske hverdag på en efterskole, men til det udtaler Helle:

– Jeg er klar til nye udfordringer, og når det hele tiden de unge er perspektivet, tror jeg ikke, det kan gå helt galt.

– Endelig har jeg det sådan, at jeg hellere vil tage fejl, end slet ikke at tage, slutter Helle Krogsgaard.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Efterskoleforeningen får ny næstformand fra Hørby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER