Generalforsamling hos Aktive Kvinder blev et tilløbsstykke

Generalforsamling hos Aktive Kvinder blev et tilløbsstykke

6. marts 2014 - kl. 6:52 - af

foto af bestyrelse 2014Medlemmerne af Aktive Kvinder i Sæby slutter op om deres forening. Generalforsamlingen, der blev holdt i Sæby Fritidscenter, blev et tilløbsstykke, idet der mødte ikke færre end 163 af foreningens 383 medlemmer op.

Foreningens formand, Karen Drastrup, kunne i sin beretning fortælle om stor tilslutning til hovedparten af de mange vidt forskellige arrangementer og aktiviteter i det forløbne år.

Hun oplyste i øvrigt, at bestyrelsen allerede er gået i gang med planlægning af det nye program, som udkommer i august. Det omhandler bl.a. forberedelserne til foreningens 70 års jubilæum den 28. november foruden en lang række andre spændende arrangementer.

Også økonomisk går det godt for de Aktive Kvinder, fremgik det af det regnskab, kassereren, Elsebeth Kristensen, fremlagde. Edel Jensen fremlagde regnskabet for Hyggeklubben for Ældre, som Aktive Kvinder driver.

Til bestyrelsen var der genvalg af Dorthe Ramlov, Edel Jensen og Elsebeth Kristensen, mens Vera Sørensen og Yrsa Østergaard nyvalgtes som bestyrelsessuppleanter i stedet for Gerda Andersen og Ruth Pedersen, der ikke ønskede genvalg.

I forbindelse med generalforsamlingen blev der i øvrigt budt på en let anretning, og aftenen sluttede med kaffe og pakkespil.

Næste arrangement afvikles allerede onsdag.  Aktive Kvinder skal på en to timers rundvisning i Retten i Hjørring med afslutning på Hjørring Kro.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling hos Aktive Kvinder blev et tilløbsstykke' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER