
Naturen i Frederikshavn Kommune i ord og billeder
3. november 2013 - kl. 0:59 - af Henrik Christensen
Frederikshavn Kommune har en fantastisk natur med stort set alle former for naturtyper. Tag med naturvejleder Bo Storm på en tur i ord og billeder rundt til dem alle sammen.
Vores kommune har en fantastisk natur lige fra Skagen i nord til Voerså i syd. Skov, strand og åbent land med vandreklitter, højmoser, nåle- og løvskov, hede og meget meget mere.
Naturvejleder Bo Storm kommer til Østervrå Bibliotek torsdag den 14. november, hvor han i ord og billeder vil fortæller om de mange naturtyper. Foredraget krydres med en masse sjove historier om mennesker og natur i de forskellige områder, illustreret med flotte billeder.
Jette Sørensen fra Vinspecialisten i Sæby deltager også i aftenen med en lille smagsprøve, der serveres i pausen.
Der er fri entré til foredraget, men af hensyn til traktementet er tilmelding nødvendig. Det kan ske ved henvendelse til Østervrå Bibliotek eller Sæby Bibliotek.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Naturen i Frederikshavn Kommune i ord og billeder' til en bekendt