Næsten klar til fastelavn i Voersåhallen

Næsten klar til fastelavn i Voersåhallen

3. februar 2013 - kl. 0:19 - af

I øjeblikket er fastelavnstønderne ved at blive malet, af en af de yngste klasser på Stensnæsskolen. Børnene får her en kreativ opgave, og tønderne bliver malet efter fri fantasi. Ingen er i tvivl om at tønderne er flotte i spraglede farver med figurer, når de hænger i hallen, men det hele ender jo som bekendt med, at tønderne efter ”tæskeriet” bliver fejet sammen og ender i en eller anden brændeovn.

Søndag 10. februar er der tøndeslagning i Voersåhallen for både små og store. De mindste bliver inddelt i flere aldersgrupper, så alle får en chance for at vinde, mens de voksne må nøjes med én tønde, hvor alle er i samme gruppe.

Der er præmier til både kattekonger og dronninger, samt til de flotteste udklædninger.

Adgangsbilletterne købes ved indgangen, og for børn er det kr. 15 -, mens det for voksne er kr. 25 – for deltagelsen. I billetprisen er iberegnet kaffe, sodavand, fastelavnsboller m.m.

Voerså IF er arrangør, og der startes 14.00.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Næsten klar til fastelavn i Voersåhallen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger