
”Har vi tabt kampen mod terror?”
29. oktober 2010 - kl. 0:30 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Tirsdag den 9. november kl. 19.00 får Sæby Bibliotek besøg af tidligere politimester og chefanklager Henrik Werner Hansen. Han kommer til byen for at fortælle om sin debut-roman, en krimi med titlen ”En moderat tilstand”. Med udgangspunkt i denne roman vil Henrik Werner Hansen holde et foredrag, som han selv kalder ”har vi tabt kampen mod terror?”
”En moderat tilstand” er en spændende og medrivende samfundskritisk krimi-debut, hvor man virkelig kommer med bag de lukkede døre på en dansk politistation. Den foregår i 2006 i en dansk politikreds i nærheden af København. Der bliver begået mord inden for politiets egne rækker, og det står snart klart, at der er nogle, der vil visse af politikredsens ansatte til livs. Jagten sættes ind på morderen, og det bliver en lang og spændende rejse, som læseren skal med på. Undervejs i bogen behandler Henrik Werner Hansen emner som terrorisme, internationale trusselsvurderinger, politik og Muhammedkrisen.
Kom og vær’ med til en spændende aften med mulighed for at høre om det spændende liv, som Henrik Werner Hansen har haft inden for politiet
Arrangementet koster 50 kr. pr. person inklusiv chips, vand, øl eller et glas vin, og vi sælger billetter på Sæby Bibliotek og ved indgangen.
Hvis du vil høre mere om arrangementet, er du velkommen til at kontakte Merete Trap på telefon 98 45 91 56 eller e-mail metr@frederikshavn.dk.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af '”Har vi tabt kampen mod terror?”' til en bekendt