
En anderledes skolestart
…
15. august 2015 - kl. 10:10 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
At begynde på en efterskole er et kæmpe skridt for den unge, der for første gang flytter hjemmefra og pludselig skal til at bo sammen og gå i skole med rigtig mange nye kammerater. Samtidig er omgivelserne, rutinerne og lærerne også nye, så det koster kræfter at komme godt igang.
På Hørby Efterskole ved Sæby, er man udemærket klar over den spændte situation, som den unge står i, når han eller hun starter på skolen. Derfor har man udviklet en intro-tid, der strækker sig over de første uger af efterskoleopholdet, og som er bevidst planlagt, så det hurtigt kan skabe det tryghed og fællesskab, der er så kendetegnende for et godt efterskoleår. Derfor drog elever og lærere på fælles ryste-sammentur allerede dagen efter, at eleverne havde sagt farvel til far og mor. Med bagagen læsset på cyklerne gik turen til en lejr, hvor alle i fællesskab byggede bivuakker, lavede mad over bål, legede og sang sig til en hyggelig lejrstemning præget af nysgerrighed og interesse i alt det nye. Der blev sagt “hej” til alle de andre, hygget og grinet, og langt de fleste kæmpede en brav kamp for at overvinde genertheden. Dagen efter cyklede alle tilbage til skolen, allerede meget klogere på hinandens navne og personligheder.
Den forløbne uge er desuden gået med at komme på plads i elevhusene og at lære alle de nye rutiner at kende. Der er også blevet lavet skemaer ud fra den brede palet af valgfag på de to store linjer: idrætslinjen og musik-, teknik- og dramalinjen. Uanset om man er til det ene eller det andet er det muligt at fylde sit skema op med spændende valgfag som fodbold, floorball, outdoor og design, eller dyrke sit talent i drama og musik.
Alle kommer med hver sin historie og værdifulde bidrag til fællesskabet, som i løbet af kort tid vil vokse sig stærkt og danne ramme om elevernes læring og udvikling.
En anden ting, som præger de første uger for eleverne på Hørby Efterskole, er arbejdet med at få identificeret elevernes personlige læringsstile og lade dem blive dus dermed. Denne proces starter tidligt og er noget unikt for Hørby Efterskole, hvor man har valgt at tilrettelægge undervisningen på baggrund af elevernes individuelle læringsprofiler. Via denne metoder bliver elever “bedre til at lære”, hvilket de kan gøre stor gavn af også i deres videre uddannelsesforløb.
Skoleåret er således skudt igang på Hørby Efterskole, der i år har 130 elever. Det er en fremgang, som man på skolen er rigtig glad for, men som også forpligter, fortæller forstander Mogens Vestergaard Pedersen. Han giver udtryk for, at de mange elever vælger skolen af forskellige årsager, men fremhæver læringsstilsundervisningen, de spændende valgfag og den helt særlige Hørby-ånd, som noget helt centralt i de unges valg af Hørby Efterskole.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'En anderledes skolestart
...' til en bekendt