Julemanden og hans rensdyr kommer til Sæby

Julemanden og hans rensdyr kommer til Sæby

16. december 2013 - kl. 0:54 - af

Julemanden og hans rensdyr besøger Sæby Torv lørdag den 21. december kl. 11 – 13. Her har han parkeret sine rigtig levende rensdyr lige midt på Torvet, og her kan børnene kæle, klappe og blive fotograferet sammen med de søde dyr.

Rensdyrene er lidt af en sensation, og det er yderst sjældent, at man kan opleve dem på så tæt hold og få lov at klappe dem.

Så tag børnene ved hånden og lad dem opleve julemandens ”Rudolf”, inden han i næste uge skal i gang med årets eneste arbejdsdag.

Forretningerne i byen har stadig nogle arbejdsdage inden de kan holde jul, og BÅDE lørdag, søndag og mandag er der åbent fra kl. 9.30 – 18.

Også byens nisseorkester vil spille i byens gader ligesom Bimse og Bamse vil hygge om alle børnene, sammen med den lokale julemand, som er at finde i sit hus også på Torvet.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Julemanden og hans rensdyr kommer til Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger