Bliv Juniorkonfirmand i Sæby kirke

Bliv Juniorkonfirmand i Sæby kirke

31. juli 2026 - kl. 8:01 - af

Alle Sæbys 2-klasses elever inviteres til at blive juniorkonfirmander ved Sæby Kirke.

Så har du lyst til at klatre op i det høje kirketårn, se det gigantiske orgel helt tæt på og gå på opdagelse i kirkens hemmelige kroge? Så kan du blive juniorkonfirmand i Sæby Kirke! Det bliver fire sjove, hyggelige og spændende eftermiddage. Vi skal høre gode fortællinger fra Bibelen, synge, lege og være kreative sammen. Vores mål er, at kirkerummet bliver et trygt og kendt sted – lyder det fra Keld, Mads og Kirsten, der er præster og kirke-kultur-medarbejder ved Sæby Kirke. 

Det foregår i kirken 4 onsdag-eftermiddage (den 2., 9., 16., og 23. september). Der afsluttes med høstgudstjenesten søndag den 27. september kl. 10.00. Her deltager juniorkonfirmanderne med en lille, hyggelig opgave.

Det er gratis at deltage og barnet behøver ikke at være døbt for at komme med. Børnene bliver hentet i bus ved skolen og køres tilbage til skolen igen efterfølgende. Tilmelding til Kirkekontoret, til kirke-kultur-medarbejder Kirsten Mølgaard Madsen eller på kirkens hjemmeside. Velkommen.

Hver søndag er der Gudstjeneste i Sæby Kirke kl. 10 – det er for alle. Her er tid til ro og eftertanke – tid til at høre bibelord og prædiken, til at høre musik og korsang – og til at glædes ved samvær under gudstjenesten og til den efterfølgende kirkekaffe.

Hver onsdag kl. 9.30 er der andagt i kirken med efterfølgende kaffe i Mariehuset – også her er alle velkomne. Og hver dag er både kirken og kirkegården åben for en god stund og oplevelser i den smukke kirkerum og i den blomstrende kirkegård. 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bliv Juniorkonfirmand i Sæby kirke' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger