Sæby Varmeværk skruer ned i 2026

Arkivfoto

Sæby Varmeværk skruer ned i 2026

17. december 2025 - kl. 10:42 - af

Lavere omkostninger og forventede lavere energipriser betyder, at Sæby Varmeværk kan sænke varmeprisen i 2026.
”Vi holder abonnementet uændret, men sænker den faste afgift lidt og reducerer varmeprisen noget,” lyder det fra driftschef Karsten Thiessen på Sæby Varmeværk.

Priserne inklusiv moms bliver følgende i 2026:

  • et standardhus (125 m², 13,4 MWh) sparer ca. 1.113 kr./år (en reduktion på 8,8 %)
  • en standardlejlighed (80 m², 7,8 MWh) sparer ca. 655 kr./år (en reduktion på 8,1 %)

Det betyder ifølge Karsten Thiessen en samlet besparelse for alle varmeværkets kunder på ca. 4,7 mio. kr. i 2026. I øvrigt kan man finde takstblad for 2026 på varmeværkets hjemmeside.

Karsten Thiessen forklarer, at det ikke er, fordi varmeværket sparer på vedligehold, men omkostningerne svinger meget fra år til år.
”Vores to gasmotorer er den største vedligeholdspost, men de hjælper med at holde varmeprisen nede. De seneste 2 år har vi gennemført 75.000 timers eftersyn på begge vores motorer, Der er brugt ca. 2 mio. kr. ekstra om året på eftersyn. Nu er motorerne klar til flere tusinde timers drift uden store udgifter, så i 2026 bliver vedligehold betydelig billigere,” lyder den gode information.

Vi skruer ned for varmetabet
”Når anlæggene udnytter varmen bedre, kan vi sænke temperaturen i nettet og dermed reducere varmetabet. Sammen med forbrugerne, VVS’ere, firmaet Kamstrup m.fl. har vi gennem flere år arbejdet på at optimere fjernvarmeinstallationerne, og det ser vi resultatet af nu,” forklarer driftschef Thiessen. Han tilføjer, at en bedre udnyttelse samtidig betyder, at man kan tilslutte flere kunder uden at bygge nye hovedledninger.

Nu knap 4.000 kunder
Sæby Varmeværk blev etableret i 1961 og er siden vokset fra 50 kunder til 3.920 kunder. I 1960’erne var det normalt, at fjernvarmerør blev isoleret på stedet og lagt i betonkaneler.

”Efter mere end 50 år i jorden er rørene dog ved at være slidt, og isoleringen er i dårlig stand. Vi har derfor over de sidste 15 år brugt ca. 100 mio. kr. på at udskifte gamle rør til nye præisolerede rør, så ledningsnettet bliver fremtidssikret,” forklarer Karsten Thiessen.

”Vi mangler stadig de sidste områder med gamle rør i betonkanaler, som vil blive udskiftet i de kommende 3 – 4 år. Dette vil vi gøre i samarbejde med Frederikshavn Forsyning, som skal have udskiftet kloakker i de samme områder. Det betyder dels, at vi generer beboerne i områderne mindst muligt, men også at vi kan være fælles om nogle af udgifterne og derved reducere omkostningerne.”

Varmeværkets driftschef forklarer, at når der skal udskiftes kloakker, så er det meget mere omfattende end at udskifte fjernvarmeledninger, så fremdriften vil være langsommere og derfor forventer man i 2026 kun at gennemføre ledningsrenovering på Øster Alle fra Godthåbsvej til Nordens Alle.

Undskyld vi generer
”Når vi gennemfører så store ledningsarbejder, kan det ikke undgås at vi generer beboere i området, så vi vil gerne undskylde for ulejligheden, hvis man bliver generet af vores ledningsarbejde,” lyder det fra Karsten Thiessen.

Ud over de store hovedledninger, så har varmeværket stadig en del ældre stikledninger, den der går fra vejen og ind til det enkelte hus. Disse stikledninger udskiftes løbende, hvis der er mulighed for det.

”Vi vil derfor opfordre vores kunder til at kontakte varmeværket, hvis man skal i gang med ny indkørsel, renovere bryggers eller andet, hvor det kunne være en fordel og få skiftet stikledningen i forbindelse med arbejdet,” lyder en opfordring fra Karsten Thiessen.

For nylig konstateredes et varmetab. Det er reduceret, men stadig lige højt nok uden at være ”kriminelt”, så der lyder fortsat en opfordring til forbrugerne om at tjekke installationerne.

Afslutningsvis ønsker Karsten Thiessen på vegne af Sæby Varmeværk alle forbrugerne og samarbejdspartnere en glædelig jul og et godt nytår.

 

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Varmeværk skruer ned i 2026' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger