45 års jubilæum i Skæve Rideklub

Foto: Henrik Pedersen

45 års jubilæum i Skæve Rideklub

1. december 2025 - kl. 8:09 - af

Søndag den 30 nov blev der fejret 45 års jubilæum i Skæve Rideklub. Flagene var hejst til denne festlige dag og vejr guderne var med rideklubben. Der blev serveret grillet pølser med tilbehør og kagemand til alle de fremmødte.

Snakken gik lystigt i klubhuset, der blev snakket om gamle dage, og hvem der havde været medlem i længst tid.
Skæve rideklub startede op i 1980 i kraft af flere lokale ildsjæle. Først på et lånt stykke jord på modsat side af vejen, hvor der så i 1989 blev købt det stykke jord som rideklubben nu ligger på, Skævevej 99.
Klubben har alle dage været drevet af frivillige som støtter op om ridning og fællesskab. Den havde ikke eksisteret i dag uden alle de frivillige, men det gør også deres sammenhold stærkt.
På nuværende tidspunkt er der Ca 80 medlemmer I klubben. Der er undervisning 2 dage om ugen fra maj til slut september, samt andre spændende aktiviteter henover året.

Hvert andet år afholder klubben stævne. Her nyder de godt af alle de lokale sponsorer som er med til at støtte op om klubben. De bidrager bl.a. med nogle virkelig fine gaver til deres stævne ryttere og det vil klubben gerne benytte lejligheden til, at sige 1000 tak for.

Skæve Rideklub’s håb for fremtiden
Vi ønsker os en ridehal, hvor vi kan etablere et nyt klubhus, så det er muligt at gå til ridning hele året.
Det er drømmen for at fremtidssikre vores lille rideklub, lyder det fra bestyrelsen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '45 års jubilæum i Skæve Rideklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger