Havens Dag på Aahøj i Sæby

Havens Dag på Aahøj i Sæby

13. juli 2024 - kl. 5:58 - af

Aahøj inviterer til en dejlig Havens Dag d. 25. juli fra kl. 14.00-16.00. Havens Dag henvender sig til alle nysgerrige og haveinteresserede Sæbynitter samt hotellets overnattende gæster.

Hotellets Prydhave emmer af ren idyl med forskellige smukke planter og afgrøder. Det vil havemand Jørn Johansen, fortælle meget mere om, når han tilbyder små guidede rundvisninger til alle de interesserede.

Deres parklignende prydhave har nyligst fået anlagt en smuk naturtrappe ned til bredden af Sæby Å. Ved åen er der opsat en badestige, således de overnattende gæster kan nyde et køligt å-dyb, som en del af deres ophold.

Hotellet har nyligst fået etableret Aahøj Sauna Retreat, som består af en Cedertræs Saunatønde med smuk panorama-udsigt til Å og de forbipasserende mennesker på Langebro. Ved sauna-området findes der også en koldvandsspand til imødekommelse af det kolde gys efter en god omgang gus.

Derudover har Aahøj nyligst lavet et udekøkken i hotellets hyggelige og intime gårdhave. Der er både anlagt ildsted, grovkøkken, urtebede og meget mere. Fra det nye udekøkken vil de på Havens Dag servere Aahøjs populære lune kringle med tørrede abrikoser samt kaffe og the. Der vil også være forskellige salte snacks, som kan nydes til et glas køligt rosé eller hvidvin i solen på de mange skønne terrasser.

Det er grais at deltage i eventet, men kræver tilmelding på forhånd. Tilmeldingen skal ske til info@aahoj.dk eller tlf.: 21 75 41 92.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Havens Dag på Aahøj i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger