Motionsløbet De 17 Broer i Sæby har været en stor succes
13. maj 2024 - kl. 9:40 - af Jeanette Wildenhoft
Broløbet De 17 Broer er netop blevet afholdt i Sæby og var en stor succes.
Alle fire løb blev udsolgt – hvilket er yderst imponerende og viser, at der er stor interesse for sådanne arrangementer i området.
“Deltagerne har været begejstrede for løbets ruter og oplevelserne langs Sæby havn, skoven og selve byen. Det er netop den slags positive tilbagemeldinger, der kan være med til at tiltrække endnu flere deltagere til fremtidige arrangementer – og skabe en positiv omtale omkring byen”, udtaler Dan Højgaard Kristensen, Løb 4 Sagen.
Det kommende Købstadsløb, som afholdes i anledningen af Sæby’s 500 års købstadsjubilæum den 15. juni, er ligeledes en spændende og unik begivenhed – og der er stadig ledige pladser tilgængelig.
Købstadsløbet har forskellige ruter – både for løbere og gående. Derudover får alle deltagere en flot medalje samt en lækker menu efter løbet.
Dette løb indeholder noget for enhver smag og niveau.
“Jeg er sikker på, at arrangementet vil tiltrække endnu flere besøgende og bidrage til at fremhæve Sæby som en destination for motion og events” udtaler Dan Højgaard Kristensen på vegne af arrangørerne Sæby Handel og Foreningen Løb 4 Sagen.
Skal du med til løbet, så vent ikke, da der kun er lidt over 100 startnumre tilbage på enten marathon, halvmarathon, 14 km, 7 km samt børneruter. Gående har mulighed for at vælge mellem 7 og 14 km, samt ruterne Slotsruten og Hotspotruten.
Du kan tilmelde dig Købstadsløbet på hjemmesiden my.raceresult.com.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Motionsløbet De 17 Broer i Sæby har været en stor succes' til en bekendt