Påske og andre aktiviteter i Sæby Kirke
25. marts 2024 - kl. 4:12 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Påske er kirkens vigtigste højtid – sammen med jul og pinse. Disse højtider fejres i den store hvide middelalderkirke, der ligger midt i Sæby. I kirken og i sognegården, Mariehuset, er der også mange andre aktiviteter for alle hele året rundt.
Påsken er et drama, der trækker på de helt store menneskelige følelser. Det begynder med et festligt indtog, fortsætter med et fælles måltid og med svigt blandt venner, der betyder korsfæstelse, død og begravelse inden den glædelige opstandelse og det evige liv kan fejres ved påskefesten Påskedag og 2. Påskedag.
Påsken handler således om Jesus’ sidste dage, hans død og opstandelse. Det fejres med gudstjeneste i Sæby Kirke på alle helligdagene med start Palmesøndag (24.03), hvor Jesus rider ind i Jerusalem på et æsel. Her mødes han med hyldest og folk vifter med palmegrene – deraf navnet og glædesbudskabet. Glæden fortsætter Skærtorsdag (28.03), hvor der er aftensgudstjeneste kl. 19. Her tales om fællesskabet om måltidet – men også om det menneskelige svigt, hvor Jesus forrådes – fordi Judas vil tjene 30 sølvmønter og hvor Peter nægter at kende til Jesus. Derfor lukkes den smukke altertavle i Sæby Kirke torsdag aften, som tegn på at festen er forbi og altertavlen er lukket hele Langfredag, hvor Jesus bliver fanget og ført til henrettelsespladsen, hvor han bliver korsfæstet. Derfor er Langfredag en bitter dag. Det er en sorgens dag. Også det vil præge gudstjenesten (29.03).
Påskemorgen (31.03) er derimod en skøn dag, hvor vi fejrer Jesu opstandelse fra de døde. Altertavlen åbnes igen. Denne fejring fortsætter 2. påskedag (01.04). Påsken begynder og slutter således glædeligt. Det store sorgfulde drama, med menneskeligt svigt og hvor Jesus gav sit liv for vores skyld, foregår midt mellem disse glædesfejringer.
Alle er velkomne til påskefejringen og til at deltage i fællesskabets sang, høre musikken og glæde sig over nadver og efterfølgende kirkekaffe. Kirkens tre præster Keld Skovgård, Peter Jessen og Mads Callesen vil på skift fortælle de begivenhedsrige historier i deres påske-prædikener, hvor vi skal høre kirkens tidligere organist Henrik Strøm samt Solveig Skovgaard og Rikke Kursch spille.
I anledning af påske kommer flere skoleklasser på besøg i kirken ligesom der er gudstjeneste på plejehjemmet. I Sæby Kirke indledes påsken med et påskemåltid og aftenandagt allerede torsdag den 21. marts. Her er tilmelding nødvendig til kirkekontoret.
Forårsaktiviteter
Efter påske fortsættes den lange række af aktiviteter Sæby Kirke er centrum for og hvor alle er velkomne til at vælge de tilbud, de synes bedst om. Hver søndag kl. 10 er der Gudstjeneste. Desuden er der på andre dage Babysalmesang, Børnekirke, Gudstjeneste for udviklingshæmmede og et spændende ungdomskor, der øver torsdag eftermiddag. Kirkens dagligstue fortsætter med hyggelige fredag-eftermiddage med kaffe og foredrag, ligesom der afholdes koncerter i det smukke kirkerum. I bededagsweekenden den 27. og 28.04 holdes årets konfirmationer.
Tirsdag den 30.04 er der et alvorligt emne på dagsordenen, når sæbynitten Ove Urup Madsen kommer og fortæller om hverdagen i det krigsramte Ukraine. Og den 5. maj holdes traditionen tro Frihedsgudstjeneste i 74 året for befrielsen ligesom der er fakkeloptog til kirkegården dagen efter.
Sæby Kirke deltager også i fejringen af Sæbys 500 årsdag. Det skyldes jo i høj grad Kirken og Klosteret, at Sæby fik Købstadsrettigheder allerede i 1524. Tirsdag den 9. april vil sognepræst Keld Skovgård fortælle træk fra kirkens og byens historie. På selve jubilæumsdagen håber Sæby Kirke at få besøg af vores kongepar til en festgudstjeneste med biskop Thomas Reinholdt Rasmussen.
Alle arrangementer med dage og tidspunkter findes omtalt på Sæby Kirkes hjemmeside: Saebykirke.dk
Valgår
I år er det kirkernes valgår. Selve valget foregår til efteråret den 17. september. Men allerede tirsdag den 14.05 holdes Kirkens årsmøde og orienteringsmøde om valget. Her fortælles om, hvor spændende og givende det er at være medlem af Sæby Menighedsråd. Kom og vær med, hvis du har lyst til at deltage i arbejdet – eller hvis du bare er nysgerrig efter at vide, hvad der i dag foregår i og omkring den store hvide middelalderkirke. Sæby Kirke er en aktiv del af Sæby-livet.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Påske og andre aktiviteter i Sæby Kirke' til en bekendt