Foredrag om Stygge Krumpen og middelalderens Sæby

Arkivfoto

Foredrag om Stygge Krumpen og middelalderens Sæby

24. januar 2024 - kl. 7:51 - af

Den 15. februar afvikler bestyrelsen ”For Retfærdigheden” et foredrag ved museumsinspektør Jens Thidemann, Sæby, der fortæller om Middelalderens Sæby og Stygge Krumpen og hele baggrunden for, at Sæby blev en privilegeret købstad, som om få måneder kan fejre sit 500års jubilæum som netop købstad.

Foredraget bliver det første i en række med nedslag i Sæbys historie om kunstnere og forfattere, industrialiseringen, 2. verdenskrig, inden der sluttes af den 24. oktober med et kvalificeret bud på Sæbys fremtid.

For Retfærdigheden har allerede gjort forberedelser klar til Grundlovsmødet den 5. juni, hvor borgmester Birgit Stenbak Hansen har sagt ja til at holde årets grundlovstale under trækronerne i Retfærdighedens hyggelige have.

Hele sommeren vil der i retssalen og tinglysningen være udstilling om Sæbys 500årige historie. Kernen i udstillingen vil være bykort og billeder fra tidligere udstillinger i kulturhuset – først og fremmest den historie udstilling ”Sæby før og nu”, der vistes i 2019.

Denne udstilling vil blive suppleret med nedslag om 2. verdenskrig, flugtruten til Sverige og de tyske flygtninge samt den senere ”kolde krig”. Desuden vil fotografiske bygninger fra Sæby Fotoklub indgå i udstillingen, som åbnes den 5. juni og frem til den 18. juni. Udstillingen gennemføres med støtte fra Velux Fonden.

I øvrigt begynder første halvårs program i For Retfærdigheden den 29. januar, hvor Venneforeningen har inviteret historieprofessor Poul Duedahl, Aalborg Universitet, som vil tage tilhørerne med på en rejse tilbage til 1800-tallet – en tid med statsstøttet sørøveri og lakuner af lovløshed i ”landet norden for lands lov og ret”.

For Retfærdigheden er Sæbys gamle råd- og tinghus fra 1848. Som kulturhus er bygningen etableret og drives udelukkende ved frivillig arbejdskraft, lige fra arrangementerne i bygningen til den almindelige daglige vedligeholdelse, administration og øvrige drift.

I huset er der mødefaciliteter og en række forskellige lejere, bl.a. ”Your Art Café Keramik og smykkecafé”, ”Galleri Nordenvind”, ”Elversøe Fotografi” samt et væveri.

 

En kommentar til “Foredrag om Stygge Krumpen og middelalderens Sæby” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Foredrag om Stygge Krumpen og middelalderens Sæby”

  • Retfærdigheden er så klar med Sæbys 500 års jubilæum fejring.
    Glæder mig til at deltage i de historiske aktiviteter. STYGGE KRUMPEN boede jo på Sæbygaard og fik i 1524 kongen til at skrive under på dokumentet, der gav Sæbys købstadsrettighed. Det blev og bliver fejret på Sæbygaard…Vi ses.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Foredrag om Stygge Krumpen og middelalderens Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger