
Undersøgelsen af muligt påsatte gårdbrande er nu afsluttet
21. december 2023 - kl. 11:40 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
I går, onsdag den 21. december 2023, blev der udført brandundersøgelser på de to adresser i Dronninglund, der den 14. december, med kort mellemrum, blev anmeldt brand i.
Ved den ene brand – der skete på Dorfvej, ved Ørsø – viste undersøgelserne, at branden var startet på grund af en fejl i nogle elektriske installationer på stedet. Branden blev anmeldt til politiet den 14. december 2023 kl. 01:54.
Ved denne brand indebrændte et større antal kalve.
Ved den anden brand – der skete på Ringstedvej, ved Thorup – førte undersøgelserne på stedet ikke til, at brandårsagen kunne klarlægges med fuldstændig sikkerhed, men i efterforskningen generelt, pointerer Carsten Straszek, er der ikke fundet noget, som tyder på, at branden er påsat. Branden blev anmeldt til politiet den 14. december 2023 kl. 01:24. Ved denne brand brændte cirka 300-350 bigballer.
”To brande, der sker i samme område samme nat, er selvfølgelig påfaldende. Men vi har undersøgt brandårsagerne begge steder grundigt. Og det ene sted har vi fastlagt brandårsagen som en fejl i elektriske installationer, og det andet sted har vi ingen entydig brandårsag, men der er ikke noget, der tyder på, at de to brande var påsat,” udtaler Carsten Straszek.
Politiets undersøgelser ude på begge brandsteder er nu færdige, og efterforskningen i sagerne er afsluttet.
Der skete ingen personskade ved nogen af brandene.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Undersøgelsen af muligt påsatte gårdbrande er nu afsluttet' til en bekendt